ԱԳ նախարարի մասնակցությամբ հանդիպումների մասին պատշաճ ժամկետներում տեղեկացնում ենք, նույնը վերաբերում է նաև 3+3 հարթակին. ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ հանդիպումների մասին պատշաճ ժամկետներում տեղեկացնում է։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հայտնի է՞ «3+3» հարթակի հաջորդ հանդիպման օրը և դրան ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցության վերաբերյալ որոշում կա՞, թե՞ ոչ։
«ԱԳ նախարարի մասնակցությամբ հանդիպումների մասին պատշաճ ժամկետում տեղեկացնում ենք, նույնը վերաբերում է նաև տվյալ հարթակին»,- ասաց ԱԳՆ խոսնակը:
Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ  տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» հարթակի հաջորդ հանդիպման օրն արդեն հայտնի է, և դրա վերաբերյալ դիվանագիտական խողովակներով տեղեկատվություն կտարածվի։
3+3 խորհրդակցական հարթակի առաջին նիստն անցկացվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ նիստին մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի,Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալները։ Վրաստանը հրաժարվել էր մասնակցել հանդիպմանը։ Հարթակի երկրորդ նիստը կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Նիստը կայացել է Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում՝ արտգործնախարարների մակարդակով։ Վրաստանը չի մասնակցել նաև հարթակի երկրորդ նիստին։

Information on Foreign Minister meetings provided in due course; same applies to 3+3 platform - MFA Spokesperson
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS.The Ministry of Foreign Affairs of Armenia provides information about meetings involving Minister Ararat Mirzoyan in due course.
Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan told Armenpress in response to an inquiry regarding the date of the next '3+3' platform meeting and the potential participation of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
"We provide information about meetings involving the Foreign Minister in due course; the same applies to this platform," the spokesperson has said.
Earlier, Iran's Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani announced that the date of the new meeting of the 3+3 regional cooperation platform is already set and information about it will be disseminated through diplomatic channels.
The first meeting of the 3+3 consultation platform was held in December 2021. The deputy foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Russia, Iran, and Turkey participated in it. However, Georgia refused to attend the meeting.
The second meeting of this platform was held in October 2023. It was held in Tehran, the capital of Iran, at the level of the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Russia, Iran, and Turkey. Georgia did not attend that meeting either.