Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային օլիմպիադայից հայ դպրոցականները վերադարձել են 3 մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության դպրոցականները 3 բրոնզե մեդալ են նվաճել Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 17-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել է օգոստոսի 17-27-ը Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում:
Օլիմպիադային մասնակցել է 53 երկրի 232 աշակերտ. յուրաքանչյուր երկրից կարող էր մասնակցել առավելագույնը 5 դպրոցական։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը ներկայացրել են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 4 մասնակիցներ՝ 12-րդ դասարանի աշակերտ Արսեն Աղայանը և 11-րդ դասարանի սաներ Նարեկ Գալստյանը, Գոռ Հասրաթյանն ու Էմիլ Մուշեղյանը։ Բրոնզե մեդալների են արժանացել Արսեն Աղայանը, Գոռ Հասրաթյանն ու Էմիլ Մուշեղյանը, իսկ Նարեկ Գալստյանը՝ գովասանագրի։
Օլիմպիադան անցկացվել է 4 փուլով՝ տեսական, դիտողական, տվյալների վերլուծության և պլանետարիումի։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Հրանտ Թոփչյանը (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) և Կարեն Բաղդասարյանը (ԵՊՀ)։
2023 թ. Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 16-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Լեհաստանում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալների։

Армянские школьники вернулись с Международной олимпиады по астрономии и астрофизике с тремя медалями
Школьники Республики Армения завоевали 3 бронзовые медали на 17-й Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая прошла 17-27 августа в Рио-де-Жанейро, Бразилия.
В олимпиаде приняли участие 232 студента из 53 стран. Участвовать могли максимум по 5 школьников от каждой страны.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, сборную Армении на Олимпиаде представляли 4 участника специальной физико-математической школы А.Шагиняна: ученик 12-го класса Арсен Агаян и ученики 11-го класса Нарек Галстян, Гор Асратян и Эмиль Мушегян. Арсен Агаян, Гор Асратян и Эмиль Мушегян были награждены бронзовыми медалями, а Нарек Галстян - почетной грамотой.
Олимпиада проходила в 4 этапа: теоретический, наблюдательный, анализ данных и планетариум.
Армянскую команду возглавили Грант Топчян (Ереванский институт физики) и Карен Багдасарян (ЕГУ).
На 16-й Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая прошла в Польше в 2023 году, сборная Армении завоевала 1 серебряную и 1 бронзовую медаль.