ՌԴ-ն հայտնել է, որ Դոնեցկում վերահսկողության տակ է վերցրել երկաթուղային կայարան և Արտեմովո բնակավայրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ն հայտնել է, որ վերահսկողության տակ է վերցրել միջազգայնորեն չճանաչված Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության «Վիյեմկա» երկաթուղային կայարանը և Արտեմովո բնակավայրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչությունը նշում էր, որ զորքերի «Յուժնի» խմբավորման ստորաբաժանումները բարելավել են մարտավարական վիճակը՝ վերահսկողության տակ վերցնելով կայարանը, ինչպես նաև պարտության են մատնել հակառակորդի մի քանի բրիգադների։
Ըստ հաղորդագրության՝ նաև հարվածներ են հասցվել Ուկրաինայի տարածքային պաշտպանության 116-րդ բրիգադի դիրքերին Կոնստանտինովկա, Չասով Յար, Ելիզավետովկա, Կուչերով Յար և Ռազլիվ բնակավայրերի շրջաններում։
Բացի այդ, նշվում է, որ ռուսական զորքերի «Ցենտր» խմբավորումը վերահսկողության տակ է վերցրել նաև միջազգայնորեն չճանաչված Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության Արտեմովո բնակավայրը։
ՌԴ ՊՆ-ն նաև հաղորդագրություններ է տարածել Կուրսկի մարզ ներթափանցած ուկրաինական ուժերի տեխնիկայի և կենդանի ուժի ոչնչացման մասին։ Ըստ գերատեսչության՝ օգոստոսի 6-ին Կուրսկի ուղղությամբ մարտերի ընթացքում ուկրաինական կողմը կորցրել է մինչև 3800 զինծառայող, տասնյակ տանկեր, զրահամեքենաներ, յոթ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ և այլն։
Ուկրաինական զորքերի ներխուժումից հետո Կուրսկի մարզի ինը շրջաններից, ըստ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, տարհանվել է ավելի քան 121 000 մարդ։

Россия заявила, что взяла под свой контроль железнодорожный вокзал и поселок Артемово в Донецке.
Россия объявила, что взяла под свой контроль железнодорожную станцию Выемка и поселок Артемово непризнанной Донецкой Народной Республики. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Минобороны РФ.
В ведомстве отмечают, что подразделения "Южной" группировки войск улучшили тактическое положение, освободили железнодорожную станцию Выемка ДНР и нанесли поражение живой силе и технике нескольким бригадам ВСУ.
Согласно сообщению, удары были также по позициям 116-й бригады территориальной обороны Украины в районах населенных пунктов Константиновка, Часов Яр, Елизаветовка, Кучеров Яр и Разлив.
Кроме того, отмечается, что группа российских войск "Центр" также взяла под контроль населенный пункт Артемово непризнанной Донецкой Народной Республики.
Министерство обороны РФ также распространило сообщение об уничтожении техники и личного состава украинских силовиков, проникших в Курскую область. По данным российского ведомства, в ходе боев под Курском 6 августа украинская сторона потеряла до 3800 военнослужащих, десятки танков, бронетехники, семь гранатометов и т.д.
По данным МЧС РФ, после вторжения украинских войск из девяти районов Курской области было эвакуировано более 121 тысячи человек.