ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ․ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած լուրը, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 19։30-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Հայաստանի պաշտպանության գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ՊՆ-ն մեկտեղ հիշեցնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել:
Հատկանշական է, որ վերջին 4 օրերի ընթացքում սա Ադրբեջանի կողմից տարածած նույնաբովանդակ 3-րդ ապատեղեկատվությունն է։

ВС Армении не открывали огня по азербайджанским позициям – МО РА
Министерство обороны Республики Армения опровергло распространенную Минобороны Азербайджана информацию о том, что якобы подразделения ВС РА открыли огонь в направлении азербайджанских позиций.
“Сообщение МО Азербайджана о том, что якобы 18 августа около 19:30 подразделения ВС РА открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных в юго-западной части приграничной зоны, не соответствует действительности”, - говорится в поступившем в Арменпресс сообщении МО РА.
Оборонное ведомство Армении вместе с тем напоминает, что аппарат премьер-министра РА предложил для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или информации о них создать совместный механизм Армения-Азербайджан.
Примечательно, что за последние 4 дня это третья дезинформация аналогичного содержания, распространяемая Азербайджаном.