ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ․ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած լուրը, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 19։30-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Հայաստանի պաշտպանության գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ՊՆ-ն մեկտեղ հիշեցնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել:
Հատկանշական է, որ վերջին 4 օրերի ընթացքում սա Ադրբեջանի կողմից տարածած նույնաբովանդակ 3-րդ ապատեղեկատվությունն է։

Azerbaijan again falsely accuses Armenia of border shooting in renewed fake news campaign
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. The Azerbaijani authorities have again falsely accused the Armenian military of border shooting in an ongoing disinformation campaign, the Armenian defense ministry has warned.
“The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on August 18th, at approximately 7:30 p.m., units of the Armenian Armed Forces opened fire towards Azerbaijani combat positions in the southwestern part of the border, does not correspond to reality,” the Armenian defense ministry said in a statement.
“It should be noted that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and/or related cases,” it added.
Azerbaijan has been regularly falsely accusing the Armenian military of cross-border shootings in a renewed fake news campaign.