Ջրհեղեղի հետևանքով վնասվել է 193 տրանսպորտային միջոց. կառավարությունը փոխհատուցում կտրամադրի
2024թ․ մայիսի 26-ին Դեբեդ և Աղստև գետերի վարարման հետևանքով Լոռու մարզում ջրալցվել են տներ, քանդվել ճանապարհներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը Լոռու և Տավուշի մարզերում մայիսի 26-ին տեղի ունեցած ջրհեղեղի հետևանքով տրանսպորտային միջոցներին պատճառված վնասի համար փոխհատուցում կտրամադրի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշումը հաստատվեց կառավարության օգոստոսի 15-ի նիստում:
«Այս անգամ անդրադառնում ենք տրանսպորտային միջոցին պատճառված վնասի հատուցումներին: Այս պահի դրությամբ համայնքային  հանձնաժողովներն արձանագրել են 193 տրանսպորտային միջոցներ, որոնք աղետի հետևանքով վնասվել են, կամ մեր քաղաքացիները կորուստ ունեն: Փոխհատուցման շահառուներն այն անձինք են, որոնց անունով գրանցված է տրանսպորտային միջոցը»,-ասաց Ներքին գործերի փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը:
Նա վստահեցրեց, որ 193 տրանսպորտային միջոցներից յուրաքանչյուրը կունենա անհատական փորձագիտական եզրակացություն, որը հիմք կհանդիսանա մարզպետների համար՝ իրականացնելու փոխհատուցումը: 193 տրանսպորտային միջոցներից 152-ի մասով արդեն իսկ կան վերջնական փորձագիտական եզրակացությունները:
Ըստ Սարգսյանի՝ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան դիմում ներկայացնելու օգոստոսի 26-ից և կարճ օրերի ընթացքում ստանալու հատուցում: Քաղաքացիները կներկայացնեն հաշվեհամար, որին անկանխիկ եղանակով փոխհատուցումը կիրականացվի:
«Որքան որ փորձագետը ֆիքսի որպես պատճառված վնաս, այնքան մենք ամբողջական հատուցումն իրականացնելու ենք»,-նշեց փոխնախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց՝ հնարավորություն կլինի՞ նոր մեքենա ձեռք բերել, փոխնախարարը պատասխանեց, որ այդպիսի 3 դեպք կա այս պահի դրությամբ, կտրամադրվի տվյալ տրանսպորտային միջոցի համար առկա միջին շուկայական արժեքի չափով վնասի հատուցում: «Ես վստահեցնում եմ, որ մնացյալ դեպքերում փորձագետներն այնպես են հաշվարկներն իրականացրել, որ դա ավելի քան բավարար կլինի մեր քաղաքացիներին, որ վերանորոգեն և պատշաճ տեսքի բերեն տրանսպորտային միջոցները»,–վստահեցրեց Սարգսյանը:

В результате наводнения были повреждены 193 транспортных средства. Правительство предоставит компенсацию
Правительство предоставит компенсацию за ущерб, нанесенный транспортным средствам наводнением 26 мая в Лорийской и Тавушской областях.
Как сообщает Арменпресс, соответствующее решение одобрено на заседании правительства 15 августа.
“На этот раз мы устраняем ущерб, нанесенный транспортному средству. На данный момент общественными комиссиями зарегистрировано 193 транспортных средства, пострадавших в результате стихийного бедствия, или у наших граждан есть убытки. Получателями компенсации являются лица, на имя которых зарегистрировано транспортное средство", - сказала заместитель министра внутренних дел Арпине Саркисян.
Она заверила, что по каждому из 193 автомобилей будет дано индивидуальное экспертное заключение, которое послужит губернаторам основанием для реализации компенсации. По 152 транспортным средствам из 193 уже получены окончательные экспертные заключения.
По словам Саркисян, граждане будут иметь возможность подать заявление с 26 августа и получить компенсацию в течение нескольких дней. Граждане сообщат номер счета, на который будет произведена компенсация в безналичном порядке.
"Мы возместим в полном объеме зафиксированный экспертом причиненный ущерб», - сказала замминистра.
Премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался, можно ли будет купить новый автомобиль, на что замминистра ответила, что на данный момент таких случаев 3, компенсация будет предоставлена в размере среднерыночной стоимости данного автомобиля. "Уверяю, что в остальных случаях специалисты произвели расчеты таким образом, что нашим гражданам будет более чем достаточно отремонтировать и привести в порядок траспортные средства", - заверила Саркисян.