Հայ ուսանողները նվաճել են 4 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ մաթեմատիկայի միջազգային օլիմպիադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքում օգոստոսի 5-11-ն անցկացված 31-րդ Միջազգային մաթեմատիկական ուսանողական օլիմպիադայում (International Mathematics Competition) հայաստանյան մասնակիցները նվաճել են  4 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն են տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադային մասնակցել են աշխարհի 78 համալսարանների թիմերը՝ 401 ուսանող:
Երևանի պետական համալսարանը  ներկայացնող Վահագն Հովհաննիսյանը, Հայկ Կարապետյանը, Արման Ֆահրադյանը և Ռուբեն Համբարձումյանն արժանացել են ոսկե մեդալների, իսկ Համլետ Պետրոսյանն՝ արծաթե մեդալի:
Թիմային հաշվարկում Երևանի պետական համալսարանը գրավել է պատվավոր 8-րդ տեղը։
Ուսանողական միջազգային օլիմպիադայի հայաստանյան թիմը ղեկավարել է Կարեն Քեռյանը: Մարզել են  Կարեն Քեռյանը,  Վազգեն Միքայելյանը, Ալբերտ Գևորգյանը, Տիգրան Հակոբյանը։
Նշենք, որ օլիմպիադային տրված 10 խնդիրներից երկուսը կազմվել և առաջադրվել էին Տիգրան Հակոբյանի և Կարեն Քեռյանի կողմից։

Армянские школьники завоевали 4 золотые и 1 серебряную медали на Международной олимпиаде по математике
Армянские участники завоевали 4 золотые и 1 серебряную медали на 31-й Международной математической студенческой олимпиаде (International Mathematics Competition), проходившей в Благоевграде (Болгария) 5-11 августа. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Министерство образования и культуры РА.
В Международной математической студенческой олимпиаде приняли участие команды 78 университетов мира, 401 студент.
Ваагн Оганесян, Айк Карапетян, Арман Фахрадян и Рубен Амбарцумян, представляющие ЕГУ, завоевали золотые медали, а Гамлет Петросян - серебряную.
Ереванский государственный университет занял почетное 8-е место в командном зачете.
Армянской сборной на Международной студенческой олимпиаде руководил Карен Керян. Тренировали участников Карен Керян, Вазген Микаелян, Альберт Геворкян, Тигран Акопян.
Отметим, что две из 10 задач, представленных на олимпиаду, были составлены и номинированы Тиграном Акопяном и Кареном Керяном.