Ալեն Սիմոնյանն ուղերձ է հղել Սինջարի եզդիների ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ուղերձ է հղել եզդի ժողովրդի նկատմամբ Սինջարում իրականացված ցեղասպանության 10-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում ասված է․
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք եզդի ժողովրդի նկատմամբ Սինջարում իրականացված ցեղասպանության 10-րդ տարելիցը, երբ 21-րդ դարում բոլորիս աչքի առաջ զոհ գնացին հազարավոր եզդիներ, իսկ տասնյակ հազարավորներն էլ դարձան փախստականներ:
Հայաստանը տարիներ շարունակ միջազգային տարբեր ատյաններում բարձրաձայնել է եզդիների նկատմամբ իրականացված հանցանքների մասին, 2018 թվականին ընդունել է ԱԺ հայտարարություն, իսկ այս տարի էլ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությամբ օգոստոսի 3-ը Հայաստանում նշվում է որպես 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Իմ զորակցությունն եմ հայտնում Հայաստանի ու աշխարհի եզդիներին եւ վստահեցնում, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր միջազգային հնարավորությունների շրջանակում շարունակելու է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ բացառելու մարդկության դեմ ուղղված նման ոճրագործությունների կրկնությունը»:

Ален Симонян направил послание по случаю 10-летия геноцида езидов в Синджаре
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян направил послание по случаю 10-летия геноцида езидов в Синджаре.
«Сегодня мы отмечаем 10-летие геноцида езидов в Синджаре, когда тысячи езидов погибли на наших глазах в XXI веке, а десятки тысяч стали беженцами.
Армения на протяжении многих лет, в различных международных инстанциях, поднимала голос о преступлениях, совершенных против езидов, в 2018 году приняла заявление НС, а в этом году, с внесением парламентом РА поправки в Закон «О праздниках и Дней памяти Республики Армения», 3 августа отмечается в Армении как День памяти синджарских жертв геноцида езидов 2014 года.
Выражаю свою поддержку езидам Армении и мира, заверяю, что Республика Армения продолжит прилагать все усилия в рамках своих международных возможностей для исключения повторения подобных преступлений против человечества».