Իրանի հոգևոր առաջնորդը և նախագահը խոստացել են վրեժ լուծել Հանիյեի սպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին և նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն արձագանքել են Թեհրանում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանությանը՝ խոստանալով վրեժ լուծել Իսրայելից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Խամենեին հայտարարել է, որ Իսրայելը դաժան պատժի կարժանանա։
«Այդ գործողությամբ սիոնիստական հանցավոր և ահաբեկչական ​​վարչակարգն առիթ է ստեղծել անողոք պատժի համար, և մենք մեր պարտքն ենք համարում վրեժ լուծել նրա արյան համար, ով նահատակի մահով վախճանվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում», - մեջբերում է Խամենեիի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարությունից ՏԱՍՍ-ը։
Իսկ Իրանի նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը, որի երդմնակալության առիթով էր Հանիյեն ժամանել Թեհրան, X սոցիալական ցանցում գրել է, որ երկիրը կպաշտպանի իր ինքնիշխանությունը և «ահաբեկիչ օկուպանտներին կստիպի զղջալ իրենց վախկոտ արարքի համար»։
Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ «Իրանի և Պաղեստինի ժողովուրդների միջև կապն ավելի ամուր կլինի, քան նախկինում, դիմադրությանն աջակցությունն ավելի ուժեղ, քան երբևէ»:

Духовный лидер и президент Ирана поклялись отомстить за убийство Хании
Высший духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи и президент ИРИ Масуд Пезешкиан отреагировали на убийство в Тегеране главы политбюро палестинского движения ХАМАС Исмаила Хании, пообещав отомстить Израилю.
Как сообщает Арменпресс, Хаменеи заявил, что Израиль будет сурово наказан.
"Этим действием преступный и террористический сионистский режим  создал повод для сурового наказания, и мы считаем своим долгом отомстить за кровь того, кто принял мученическую смерть на территории Исламской Республики Иран", - цитирует ТАСС заявление пресс-службы Хаменеи.
А новоизбранный президент Ирана Масуд Пезешкиан, по случаю инаугурации которого Хания прибыл в Тегеран, написал в соцсети X, что страна защитит свой суверенитет и “заставит террористов-оккупантов пожалеть о своем трусливом поступке”.
Президент Ирана подчеркнул, что “связь между народами Ирана и Палестины будет сильнее, чем раньше, а поддержка сопротивления будет сильнее, чем когда-либо”.