Թեհրանում սպանվել է ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թեհրանում սպանվել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Ըստ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հայտարարության՝ հարվածը հասցվել է Հանիյեի տանը, նրա հետ միասին սպանվել է նաև նրա թիկնապահներից մեկը։
ԻՀՊԿ-ն հավելել է, որ հարձակման հանգամանքները հետաքննվում են, և դրա արդյունքները կհայտարարվեն ավելի ուշ։
ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավարը Թեհրանում էր՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու։
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակը հայտարարել է, որ Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունն ավելի կամրապնդի «Իրանի, Պաղեստինի և դիմադրության միջև խորը և անսասան կապը»։
Հանիյեի սպանությունից, հետո, ըստ Mehr-ի, Իսլամական դիմադրության շարժումը, ՀԱՄԱՍ-ը և պաղեստինյան տարբեր խմբավորումներ կոչ են արել «ցույցեր և համընդհանուր գործադուլներ իրականացրել իսրայելական օկուպացիայի դեմ»։

В Тегеране убит глава политбюро ХАМАС Исмаил Хания
Исмаил Хания, глава политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, убит в Тегеране. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство Mehr.
По заявлению Корпуса стражей исламской революции (КСИР), удар был нанесен по дому Хании, вместе с ним был убит один из его телохранителей.
В КСИР добавили, что обстоятельства атаки выясняются, результаты будут объявлены позже.
Глава политбюро ХАМАС находился в Тегеране для участия в церемонии инаугурации президента Ирана Масуда Пезешкиана.
Представитель МИД Ирана заявил, что убийство Исмаила Хании еще больше укрепит “глубокую и непоколебимую связь между Ираном, Палестиной и сопротивлением”.
После убийства Хании, передает Mehr, Движение исламского сопротивления, ХАМАС и различные палестинские группировки призвали к “демонстрациям и всеобщим забастовкам против израильской оккупации”.