Ուկրաինան հայտնել է, որ պատրաստ է լուծել նավթի տարանցման հետ կապված խնդիրները Սլովակիայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինան երաշխավորում է նավթի տարանցում այն ընկերությունների համար, որոնք չեն ենթարկվում պատժամիջոցների, և պատրաստ է լուծել Սլովակիայի հետ ծագած հարցերը՝ համաձայն ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters գործակալությանը հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկայի փոխնախարարը։
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հուլիսի 29-ին հայտարարել էր, որ երկիրը կդադարեցնի դիզելի մատակարարումներն Ուկրաինային, մինչև Կիևը չվերականգնի ռուսական «Լուկօյլ» ընկերության նավթի մատակարարումներն իր տարածքով։
Հունիսի վերջին Ուկրաինան պատժամիջոցներ էր սահմանել «Լուկօյլ»-ի նկատմամբ՝ արգելելով նրա գործունեությունն Ուկրաինայի տարածքում և դադարեցնելով այս ընկերության նավթի մատակարարումները Սլովակիա և Հունգարիա։
Հուլիսի 30-ին Ուկրաինայի էներգետիկայի փոխնախարար Ռոման Անդարակը հայտնել է, որ Ուկրաինան պատրաստ է լուծել հնարավոր խնդրահարույց հարցերը, հենց Սլովակիան ակտիվացնի համապատասխան մեխանիզմ ԵՄ ասոցացման համաձայնագրում։
Անդարակը Reuters-ի հարցերին գրավոր պատասխանում նշել է, որ մինչ այժմ դա չի արվել։ Նա հավելել է, որ Կիևը «երաշխավորում է նավթի անխափան տարանցում» բոլոր ընկերությունների համար, որոնք չեն ենթարկվում արևմտյան և ուկրաինական պատժամիջոցներին։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ նավթի մատակարարումները ռուսական այլ ընկերությունների միջոցով չեն դադարեցվել, և Ուկրաինան նավթի տարանցման առումով շարունակում է մնալ ԵՄ հուսալի գործընկերը։

Украина заявила, что готова решить проблемы транзита нефти со Словакией
Украина гарантирует транзит нефти для компаний, которые не подпадают под санкции, и готова решать вопросы со Словакией в соответствии с соглашением об ассоциации с ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом агентству Reuters сообщил заместитель министра энергетики Украины.
29 июля премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что страна прекратит поставки дизельного топлива в Украину до тех пор, пока Киев не восстановит поставки нефти российской компании "Лукойл" через свою территорию.
В конце июня Украина ввела санкции в отношении "Лукойла", запретив его деятельность на территории Украины и остановив поставки нефти компании в Словакию и Венгрию.
30 июля заместитель министра энергетики Украины Роман Андарак заявил, что Украина готова решать возможные проблемные вопросы, как только Словакия активирует соответствующий механизм в соглашении об ассоциации с ЕС.
В письменном ответе на вопросы Reuters Андарак заявил, что пока этого не сделано. Он добавил, что Киев "гарантирует бесперебойный транзит нефти" для всех компаний, которые не подпадают под западные и украинские санкции.
Заместитель министра также отметил, что поставки нефти через другие российские компании не прекращены, а Украина остается надежным партнером ЕС в плане транзита нефти.