Սահմանային միջադեպերի և սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծելու մեր առաջարկներն Ադրբեջանին ուժի մեջ են․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարները հուլիսի 29-ին կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները և երկու երկրների շուրջ ընդհանուր իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ակնհայտ է, որ մեր գործընկերությունը, բարեկամությունն ու համագործակցությունն էլ ավելի է ամրապնդվել՝ պայմանավորված ընդհանուր մարտահրավերները հաղթահարելու անհրաժեշտությամբ։ Մենք սերտորեն համագործակցել ենք և շարունակելու ենք այդպես համագործակցել այնքան ժամանակ, քանի դեռ պահպանվում են խնդիրներ, այդ թվում՝ հումանիտար բնույթի, որոնց մեր ժողովուրդները բախվել են հակամարտությունների և դժվարությունների հետևանքով: Մենք բարձր ենք գնահատում այն ​​օգնությունը, որը Կիպրոսը տրամադրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանը հավելել է, որ Հայաստանը իր գործողություններով ապացուցել է, որ հավատարիմ է խաղաղությանն ու կայունությանը։
«Այս առումով մենք միշտ համերաշխություն ենք հայտնել Կիպրոսի Հանրապետությանը՝ աջակցելով Կիպրոսի խնդրի արդար և կայուն լուծում գտնելու ջանքերին՝ համաձայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի և միջազգային իրավունքի: Մեր հանձնառությունն արտացոլված է նաև մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու տեսլականում։ Ես իմ գործընկերոջը ներկայացրել եմ վերջին քննարկումները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորության շուրջ, որն ամրագրում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա: Ընդգծել եմ նաև նույն հռչակագրի և, հետևաբար, 1991 թ. սահմանի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության ապահովման կարևորությունը: Կարծում եմ՝ այս դիրքորոշումը և՛ հստակ է, և՛ հետևողական: Բացի այդ, այն ավելի է զարգացվել նաև սահմանային միջադեպերի, ինչպես նաև սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծելու մեր առաջարկներով, որոնց պատասխանները դեռ չենք ստացել, դրանք դեռ ուժի մեջ են: Կարծում եմ, որ մենք պետք է օգտագործենք ներկա պատմական պահը թշնամության էջը փակելու և կարևոր խաչմերուկում գտնվող ողջ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման և բարգավաճման համար ավելի լավ ապագա նախապատրաստելու համար»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Our proposals to Azerbaijan for creating border incident mechanisms and arms control remain open - Foreign Minister Mirzoyan
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. During the meeting held on Monday, the Foreign Ministers of Armenia and Cyprus discussed regional developments and the overall situation concerning the two countries.
“It is obvious that our partnership, friendship and cooperation has become even stronger due to the need to overcome common challenges. We have been closely cooperating and we will do so as long as there are pending issues, incl uding of humanitarian nature, following the conflict and difficulties our people have been facing. We appreciate the assistance Cyprus has provided to Armenian people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh,” said Armenia’s Foreign Minister.
Mirzoyan noted that Armenia  has proven with its actions that is committed to peace and stability.
“In this regard, we have always expressed solidarity with the Republic of Cyprus supporting its efforts to find a just and lasting solution to the Cyprus problem in line with relevant UN Security Council resolutions and international law.
Our commitment is also reflected in the vision of establishing durable peace in our immediate neighborhood, the South Caucasus. I briefed my counterpart on the most recent discussions, including on the importance of signing the peace treaty with Azerbaijan stipulating the mutual recognition of territorial integrity based on the 1991 Alma-Ata Declaration as well as the importance of ensuring the continuity of the delimitation process on the basis of the same declaration and thus the 1991 borderline. I think this position is both clear and consistent, but besides that, it has been also developed further by our proposals of creating mechanisms regarding border incidents as well as arms control, to which we have not yet received answers and which still remain open. I believe we should use the current historical momentum to work towards closing the page of enmity and preparing a better future for the economic development and prosperity of the entire region which is at an important crossroads,’’concluded Foreign Minister Mirzoyan.