Սահմանային միջադեպերի և սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծելու մեր առաջարկներն Ադրբեջանին ուժի մեջ են․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարները հուլիսի 29-ին կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները և երկու երկրների շուրջ ընդհանուր իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ակնհայտ է, որ մեր գործընկերությունը, բարեկամությունն ու համագործակցությունն էլ ավելի է ամրապնդվել՝ պայմանավորված ընդհանուր մարտահրավերները հաղթահարելու անհրաժեշտությամբ։ Մենք սերտորեն համագործակցել ենք և շարունակելու ենք այդպես համագործակցել այնքան ժամանակ, քանի դեռ պահպանվում են խնդիրներ, այդ թվում՝ հումանիտար բնույթի, որոնց մեր ժողովուրդները բախվել են հակամարտությունների և դժվարությունների հետևանքով: Մենք բարձր ենք գնահատում այն ​​օգնությունը, որը Կիպրոսը տրամադրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանը հավելել է, որ Հայաստանը իր գործողություններով ապացուցել է, որ հավատարիմ է խաղաղությանն ու կայունությանը։
«Այս առումով մենք միշտ համերաշխություն ենք հայտնել Կիպրոսի Հանրապետությանը՝ աջակցելով Կիպրոսի խնդրի արդար և կայուն լուծում գտնելու ջանքերին՝ համաձայն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի և միջազգային իրավունքի: Մեր հանձնառությունն արտացոլված է նաև մեր անմիջական հարևանությամբ՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու տեսլականում։ Ես իմ գործընկերոջը ներկայացրել եմ վերջին քննարկումները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորության շուրջ, որն ամրագրում է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա: Ընդգծել եմ նաև նույն հռչակագրի և, հետևաբար, 1991 թ. սահմանի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության ապահովման կարևորությունը: Կարծում եմ՝ այս դիրքորոշումը և՛ հստակ է, և՛ հետևողական: Բացի այդ, այն ավելի է զարգացվել նաև սահմանային միջադեպերի, ինչպես նաև սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմներ ստեղծելու մեր առաջարկներով, որոնց պատասխանները դեռ չենք ստացել, դրանք դեռ ուժի մեջ են: Կարծում եմ, որ մենք պետք է օգտագործենք ներկա պատմական պահը թշնամության էջը փակելու և կարևոր խաչմերուկում գտնվող ողջ տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման և բարգավաճման համար ավելի լավ ապագա նախապատրաստելու համար»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Предложения Азербайджану по созданию механизмов пограничного контроля и контроля над вооружениями остаются в силе: Арарат Мирзоян
Министры иностранных дел Армении и Кипра в ходе встречи 29 июля обсудили региональные развития и ситуацию вокруг двух стран. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Кипра Константиносом Комбосом.
«Очевидно, что наше партнерство, дружба и сотрудничество стали еще крепче ввиду необходимости преодоления общих проблем. Мы тесно сотрудничали и будем сотрудничать до тех пор, пока будут оставаться нерешенными вопросы, в том числе гуманитарного характера, после конфликта и трудностей, с которыми столкнулся наш народ. Мы ценим помощь, которую Кипр оказал армянскому населению, насильственно перемещенному из Нагорного Карабаха», - отметил глава МИД Армении.
Мирзоян добавил, что Армения своими действиями доказали, что привержена миру и стабильности.
«В этой связи мы всегда выражали солидарность с Республикой Кипр, поддерживая ее усилия по поиску справедливого и долгосрочного решения кипрской проблемы в соответствии с соответствующими резолюциями Совета Безопасности ООН и международным правом.
Наша приверженность также отражена в видении установления прочного мира в нашем непосредственном соседстве, на Южном Кавказе. Я проинформировал своего коллегу о последних обсуждениях, в том числе о важности подписания мирного договора с Азербайджаном, предусматривающего взаимное признание территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, а также о важности обеспечения непрерывности процесса делимитации на основе той же декларации, т.е. границы 1991 года.
Думаю, что эта позиция и ясна, и последовательна, но, кроме того, она также получила дальнейшее развитие в наших предложениях о создании механизмов в отношении пограничных инцидентов, а также контроля над вооружениями, на которые мы пока не получили ответов и которые все еще остаются открытыми. Я считаю, что мы должны использовать нынешний исторический импульс для работы над закрытием страницы вражды и подготовкой лучшего будущего для экономического развития и процветания всего региона, который находится на важном перекрестке», - заключил Мирзоян.