Պուտինը Կրեմլում ընդունել է Ասադին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում հանդիպել է Սիրիայի իր պաշտոնակից Բաշար ալ-Ասադի հետ։ Երկու ղեկավարների հանդիպումը կայացել է հուլիսի 24-ի երեկոյան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները։
Պուտինը նշել է, որ Ասադի հետ հնարավորություն ունի քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ համալիրը։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի և Սիրիայի առևտրատնտեսական հարաբերություններում կան հեռանկարային ուղղություններ, միևնույն ժամանակ՝ շատ հարցեր։
«Ինչ վերաբերում է մեր առևտրատնտեսական կապերին, ապա այստեղ էլ կան շատ հարցեր։ Կան հեռանկարային ուղղություններ։ Հուսով եմ՝ կկարողանանք նաև դա քննարկել», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Բանակցությունների սկզբում Ասադն իր հերթին հայտարարել է, որ մտադիր է Պուտինի հետ քննարկել աշխարհում և Եվրասիական տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունները։
«Հաշվի առնելով այն բոլոր իրադարձությունները, որոնք այսօր տեղի են ունենում ամբողջ աշխարհում և Եվրասիական տարածաշրջանում, մեր այսօրվա հանդիպումը շատ կարևոր է թվում այս իրադարձությունների զարգացման բոլոր մանրամասները, հնարավոր հեռանկարներն ու սցենարները քննարկելու համար», - նրա խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
Ըստ Սիրիայի նախագահի՝ իր այցը Ռուսաստան համընկնում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման տարեդարձի հետ։ Ասադի խոսքով՝  Ռուսաստանն ու Սիրիան տասնամյակների ընթացքում «շատ բարդ փորձություններ են անցել»։
«Եվ, իհարկե, այս տասնամյակների ընթացքում ականատես ենք եղել մեր երկրների ներսում փոխակերպման բարդ գործընթացների։ Սակայն այս բոլոր տասնամյակների ընթացքում մեր երկրների միջև հարաբերությունները պահպանել են իրենց վստահության մակարդակը, և դա մեր ժողովուրդների հասունության ցուցանիշն է», - ընդգծել է Ասադը։

Путин принял в Кремле Асада
Президент России Владимир Путин встретился в Кремле со своим сирийским коллегой Башаром Асадом. Встреча двух лидеров состоялась вечером 24 июля. Как передает Арменпресс, об этом сообщают российские СМИ.
Путин отметил, что у него есть возможность обсудить с Асадом весь комплекс двусторонних отношений. Он добавил, что в торгово-экономических отношениях между Россией и Сирией есть перспективные направления, но в то же время есть много вопросов.
"Что касается наших торгово-экономических отношений, то здесь тоже много вопросов. Есть перспективные направления. Надеюсь, мы сможем и это обсудить", - цитирует Путина агентство РИА Новости.
В начале переговоров Асад, в свою очередь, заявил, что намерен обсудить с Путиным события, происходящие в мире и евразийском регионе.
"Учитывая все те события, которые сегодня происходят в мире в целом и в евразийском регионе, наша сегодняшняя встреча представляется весьма важной для обсуждения всех деталей развития этих событий, для обсуждения возможных перспектив и сценариев", - цитирует Асада Интерфакс.
По словам президента Сирии, его визит в Россию приурочен к юбилею установления дипломатических отношений между странами, которые за десятилетия "прошли очень сложные испытания".
"И конечно же, эти десятилетия стали свидетелями сложных трансформационных процессов внутри наших стран. Однако за все эти десятилетия отношения между нашими странами сохраняли свой доверительный уровень, и это показатель зрелости наших народов", - подчеркнул Асад.