Իրանը ձերբակալել է 20 ահաբեկչի, այդ թվում՝ ԻՊ-ի երկու պարագլխի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի անվտանգության ուժերը ձերբակալել են 20 օտարերկրյա ահաբեչկի, այդ թվում՝ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման երկու պարագլխի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով հետախուզության նախարար Էսմայիլ Խաթիբին։
Կառավարության նիստի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում հետախուզության նախարարը հայտարարել է, որ վերջին շաբաթներին նախարարության ուժերը 12 տարբեր գործողությունների ընթացքում ձերբակալել են 20 ահաբեկչի։ Ձերբակալվածների մեծ մասն անօրինական կերպով է հատել սահմանը։
Խաթիբին հավելել է, որ 20 անձանցից 12-ն Իրան էին ներթափանցել ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու նպատակով, իսկ 2-ն ԻՊ-ի և «Թաքֆիրի»-ի անդամներ են և կապված են այնպիսի երկրների հետ, որոնք նույնիսկ Իրանի հարևանը չեն։
Tasnim-ը հավելում է, որ ապրիլին Իրանի անվտանգության ուժերը ձերբակալել էին ԻՊ-ի բարձրաստիճան անդամներից մեկին իր երկու հանցակիցների հետ։ Նրանք պլանավորում էին մուսուլմանների համար սրբազանն Էյդ ալ Ֆիթր տոնի ժամանակ ահաբեկչություններ իրականացնել՝ ինքնասպանության միջոցով։

Иран арестовал 20 террористов, в том числе двух главарей ИГ
Силы безопасности Ирана арестовали 20 иностранных террористов, в том числе двух лидеров террористической группировки "Исламское государство" (ИГ). Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Tasnim со ссылкой на министра разведки Исмаила Хатиба.
В беседе с журналистами в рамках заседания правительства министр разведки сообщил, что за последние недели силами ведомства в ходе 12 различных операций арестовано 20 террористов. Большинство арестованных пересекли границу нелегально.
Хатиб добавил, что 12 из 20 человек прибыли в Иран с целью осуществления террористической деятельности, а двое являются членами ИГ и "Такфири" и связаны со странами, которые даже не являются соседями Ирана.
Tasnim добавляет, что в апреле иранские силы безопасности арестовали одного из высокопоставленных членов ИГ вместе с двумя его сообщниками. Они планировали посредством самоубийства совершить теракты во время священного для мусульман праздника Ид аль-Фитр.