Պետդուման օրենք է ընդունել, որը թույլ է տալիս ցանկացած օտարերկրյա կազմակերպություն ՌԴ-ում ճանաչել «անցանկալի»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետդումայի պատգամավորները երրորդ և վերջին ընթերցմամբ քվեարկեցին փոփոխությունների փաթեթի օգտին, որը թույլ է տալիս ցանկացած օտարերկրյա կազմակերպություն «անցանկալի» ճանաչել Ռուսաստանում։ Նման կառույցների հետ համագործակցությունը կհանգեցնի տուգանքի կամ ազատազրկման ինչպես Ռուսաստանում ապրողների, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս գտնվողների համար։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «BBC»-ին։
Փոփոխությունների փաթեթը, որն այսօր Պետդուման ընդունեց վերջնական երրորդ ընթերցմամբ, ընդլայնում է Ռուսաստանում օտարերկրյա կազմակերպությունների գործունեությունը «անցանկալի» ճանաչելու հնարավորությունները։
Օրենսդրության ներկայիս տարբերակի համաձայն՝ Ռուսաստանում «անցանկալի» կարող են ճանաչվել միայն շահույթ չհետապնդող օտարերկրյա կազմակերպությունները: Նոր հրատարակությունը հնարավորություն է տալիս «անցանկալի» հայտարարել ցանկացած օտարերկրյա կազմակերպության, այդ թվում՝ օտարերկրյա պետական ​​կառույցների կողմից ստեղծված կազմակերպության գործունեությունը։
Պատգամավորներից մեկուկես ամսից էլ քիչ ժամանակ պահանջվեց փոփոխությունները երկրորդ ընթերցման նախապատրաստելու, դրանց քննարկման և ընդունման համար։

Госдума РФ приняла закон, позволяющий признать любую иностранную организацию «нежелательной» в России
Депутаты Госдумы проголосовали в третьем, окончательном чтении, за пакет поправок, который позволяет объявить любую иностранную организацию «нежелательной» в России. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, сотрудничество с такими структурами будет грозить штрафом или лишением свободы — и тем, кто живет в России, и тем, кто находится за ее пределами.
Пакет поправок, которые сегодня в окончательном третьем чтении приняла Госдума, расширяет возможности признания «нежелательной» деятельность иностранных организаций в России.
Согласно действующей сейчас версии законодательства, «нежелательной» в России может быть признана только некоммерческая иностранная организация. Новая редакция делает возможной объявления «нежелательной» деятельность любой иностранной организации, в том числе учрежденной госструктурами зарубежных стран.
На подготовку поправок ко второму чтению, их рассмотрение и принятие у депутатов ушло менее полутора месяцев.