Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման առաջարկությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրները վերսկսել են Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին հրապարակումները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այդ տեղեկատվությունը: Չնայած դրան, ադրբեջանական աղբյուրները շարունակում են նմանատիպ հրապարակումները՝ համեմելով աշխարհաքաղաքական բնույթի շեշտադրումներով:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը վերահաստատում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու իր առաջարկությունը:
Վերահաստատում ենք ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ արդեն իսկ ձեռքբերված հրապարակային պայմանավորվածությունների շրջանակներում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Армения подтверждает предложение о создании механизма совместного расследования нарушений режима прекращения огня на границе с Азербайджаном
Армения подтверждает предложение о создании совместного механизма расследования случаев нарушений режима прекращения огня на границе с Азербайджаном. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил аппарат премьер-министра РА.
"В последние дни официальные источники Азербайджана возобновили публикации о нарушении режима прекращения огня Вооруженными силами Республики Армения на государственной границе Армения-Азербайджан.
Министерство обороны Республики Армения опровергло эту информацию. Несмотря на это, азербайджанские источники продолжают распространять подобные публикации, приправляя их геополитическими акцентами.
Аппарат премьер-министра Республики Армения подтверждает свое предложение о создании совместного механизма Армения-Азербайджан по расследованию случаев нарушений режима прекращения огня и/или информации о них.
Мы подтверждаем приверженность правительства Республики Армения мирной повестке в рамках уже достигнутых публичных договоренностей", - говорится в сообщении.