Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ սահմանին հրադադարի խախտման դեպքերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը վերահաստատում է Ադրբեջանի հետ սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման առաջարկությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրները վերսկսել են Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին հրապարակումները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այդ տեղեկատվությունը: Չնայած դրան, ադրբեջանական աղբյուրները շարունակում են նմանատիպ հրապարակումները՝ համեմելով աշխարհաքաղաքական բնույթի շեշտադրումներով:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը վերահաստատում է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու իր առաջարկությունը:
Վերահաստատում ենք ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ արդեն իսկ ձեռքբերված հրապարակային պայմանավորվածությունների շրջանակներում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Armenia reaffirms proposal for joint investigation mechanism with Azerbaijan for ceasefire violations
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Armenia reaffirms its proposal to create a joint mechanism between Armenia and Azerbaijan to investigate cases of ceasefire violations, according to a statement from Armenian Prime Minister’s Office.
The message reads as follows: “In recent days, the official sources of Azerbaijan have resumed publications about the violation of the ceasefire regime by the Armed Forces of the Republic of Armenia on the Armenia-Azerbaijan state border. The Ministry of Defense of the Republic of Armenia denied this information.
Despite this, Azerbaijani sources continue making similar publications, seasoning them with geopolitical accents. The staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia reaffirms its proposal to create a joint mechanism between Armenia and Azerbaijan to investigate cases of ceasefire violations and/or information about them.
We reaffirm the Armenian government's commitment to the peace agenda within the framework of the already reached public agreements.”