ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային 2 մլրդ ֆունտ վարկ կտրամադրի պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրի զարգացման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ուկրաինայի եւ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարները հուլիսի 19-ին այդ նպատակով շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել։
Բրիտանա-ուկրաինական շրջանակային համաձայնագիրը կոչված է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել Ուկրաինայի պաշտպանունակության ուժեղացման համար, մասնավորապես՝ ժամանակակից սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի եւ պաշտպանության այլ միջոցների գնում ՝ ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխան։

Британия выделит Украине 2 млрд фунтов стерлингов на оружие для ВСУ
Украина и Великобритания подписали кредитное соглашение о выделении Киеву 2 миллиардов фунтов стерлингов (2,6 миллиарда долларов) на закупку вооружения для ВСУ. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщили в минобороны Украины.
"Украина и Великобритания подписали кредитное соглашение на 2 миллиарда фунтов стерлингов для финансирования оборонных нужд Украины", - говорится в сообщении, опубликованном в Telеgram-канале минобороны Украины.
В ведомстве уточнили, что кредит предоставляется на 15 лет с возможностью продления и выгодной процентной ставкой. Контроль за целевым использованием денег будет на комиссии, состоящей из представителей обеих стран.