ԱՏՁՄ և Մատենա գործընկերությունը միտված է ուժեղացնելու WCIT2024/DigiTec-ի կազմակերպչական ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ,16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել (MoU) «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է WCIT2024//DigiTec-ի տարածած հաղորդագրությունից, այս համաձայնագիրը նպատակ ունի համագործակցելու 2024թ. Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) հետ և աջակցելու կոնգրեսի կազմակերպմանը:
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և «Մատենա»-ի համահիմնադիր և տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը ստորագրել են հուշագիրը՝ համախմբելու ջանքերը միջազգային բիզնեսի և գործընկերային ցանցի միավորմամբ՝ աջակցելու WCIT2024/DigiTec-ի կազմակերպմանը:
«WCIT2024/DigiTec-ը եզակի հնարավորություն է տալիս համագործակցելու «Մատենա» միջազգային դպրոցի հետ՝ կոնգրեսի կազմակերպման համար։ ԱՏՁՄ-ի և Մատենայի համատեղ աշխատանքում մենք մեծ ներուժ ենք տեսնում, ինչը կբարձրացնի կազմակերպչական աշխատանքների ակտիվությունը և կմիավորի համատեղ միջազգային բիզնես և գործընկերային ցանցերը»,-ասել է WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
«Ուրախ եմ, որ վերջապես հնարավորություն ունենք համագործակցելու ԱՏՁՄ-ի հետ՝ կոնգրեսը բարձր մակարդակով կազմակերպելու նպատակով: Այս համագործակցությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար: Մեր մասնագիտական ներուժը համադրելով ԱՏՁՄ-ի լայնածավալ փորձառության հետ տեխնոլոգիական ոլորտում՝ համոզված ենք, որ WCIT2024/DigiTec-ը նոր բարձունքների կհասնի ինչպես կազմակերպման, այնպես էլ ազդեցության առումով»,-ասել է «Մատենա» միջազգային դպրոցի համահիմնադիր և տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը։
Չորս օրերի ընթացքում WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կդարձնի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոն՝ հանդիսանալով հարթակ ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաև WITSA World Cup ստարտափների մրցույթը, կներկայացվեն նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
«Հիացած եմ, որ Հայաստանում կա «Մատենայի» նման կազմակերպություն, որը բարձր մակարդակի ծրագրեր է առաջարկում ղեկավար անձնակազմի համար: Այս համագործակցությունը ոչ միայն կամրապնդի կոնգրեսի դիրքերը, այլև՝ կխթանի միջազգային կապերը հայաստանյան տեխնոլոգիական համայնքում՝ նպաստելով նորարարությանը և աճին: Սա ապագայի մեծ քայլ է, և ես սպասում եմ այն հրաշալի արդյունքներին, որոնց մենք միասին կհասնենք»,-նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն, Սարգիս Կարապետյանը։
ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարությունների ու ԱԲ վերջին զարգացումների շուրջ,
Հայաստանը ներկայացնելու միջազգային հարթակներում և դիրքավորելու որպես նոր տեխնոլոգիական հաբ տարածաշրջանի համար,
խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում,
ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար։

Партнерство между СППТ и Matena направлено на укрепление организационных усилий WCI2024/DigiTec
Союз предприятий передовых технологий Армении (СППТ) и Международная школа лидерства и профессионального развития “Matena” подписали Меморандум о взаимопонимании. Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение, распространенное WCI2024//DigiTec, меморандум направлен на сотрудничество с Всемирным конгрессом инноваций и технологий (WCI2024/DigiTec) и на содействие организации конгресса.
Саргис Карапетян, исполнительный директор СППТ и Рубен Айрапетян, соучредитель и директор школы “Matena” подписали меморандум о консолидации усилий, чтобы путем объединения международного бизнеса и партнерской сети содействовать организации WCIT2024/DigiTec.
“WCIT2024/DigiTec предлагает уникальную возможность сотрудничества с Международной школой “Matena” для организации конгресса. Мы видим большой потенциал в совместной работе СППТ и школы “Matena”, что повысит активность организационной работы и объединит совместные международные бизнес- и партнерские сети”, - отметил исполнительный директор оргкомитета WCIT2024//DigiTec Айк Карапетян.
WCIT2024/DigiTec состоится 4-7 октября 2024 года в СКК им. Карена Демирчяна в Ереване под девизом “Сила мысли. Искусственный интеллект за гранью, в пределах этики”.
“Я рад, что у нас наконец-то появилась возможность сотрудничать с СППТ, чтобы организовать этот конгресс на высоком уровне. Это партнерство чрезвычайно важно для нас. Объединив наш профессиональный потенциал с обширным опытом СППТ в сфере технологий, мы уверены, что поможем WCIT2024/DigiTec выйти на новые высоты как с точки зрения организации, так и с точки зрения воздействия”, - сказал Рубен Айрапетян, соучредитель и директор школы “Matena”.
В течение четырех дней WCIT2024/DigiTec превратит Армению в технологический аналитический центр, предоставив платформу для выступлений, панельных дискуссий и B2B-встреч ведущих мировых спикеров отрасли. В рамках конференции также пройдут конкурс стартапов WITSA World Cup, инновационные демонстрации, бизнес-презентации, семинары и другие мероприятия.
“Я рад тому, что в Армении есть такая организация, как школа “Matena”, которая предлагает программы высокого уровня для управленческих кадров. Это партнерство не только укрепит позиции конгресса, но и будет способствовать развитию международных связей в армянском технологическом сообществе, способствуя инновациям и росту. Это большой шаг в будущее, и я жду замечательных результатов, которых мы вместе добьемся”, - сказал Саргис Карапетян, исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий.
WCIT2024/DigiTec станет глобальной платформой, целью которой является:
Усиление влияния информационных технологий, информировать о новинках и последних событиях в сфере образования;
Представление Армении на международных платформах и позиционирование ее в качестве технологического центра региона;
Продвижение инвестиций и подчеркивание важности решений ИКТ в различных регионах и экономиках;
Представление технологического потенциала Армении и не только в рамках выставки DigiTec, которая станет основной выставочной площадкой WCIT2024/DigiTec.
Программа конференции охватывает участников из самых разных регионов, в дни мероприятия Армению посетят более 2000 зарубежных гостей.