ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Վաշինգտոնում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում հուլիսի 11-ին  իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ընթացքում կարևորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագիր կնքելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնական կայքը:
Անդրադառնալով այդ հարցին՝ Էմանուել Մակրոնը, մասնավորապես, վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող երկխոսությանը՝ հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագրի կնքման նպատակով: Նա նշել է, որ դա կարող է նոր էջ բացել տարածաշրջանում:
Ֆրանսիայի նախագահը նաև վերահաստատել է Թուրքիայի հետ դրական երկկողմ օրակարգը զարգացնելու իր երկրի պատրաստակամությունը:

Президент Франции Эммануэль Макрон во время встречи со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом 11 июля в рамках саммита НАТО в Вашингтоне подчеркнул необходимость скорейшего подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт президента Франции.
Обращаясь к этому вопросу, Эммануэль Макрон, в частности, подтвердил свою поддержку продолжающегося диалога между Арменией и Азербайджаном с целью скорейшего заключения мирного договора. Он отметил, что это может открыть новую страницу в регионе.
Президент Франции также подтвердил готовность своей страны развивать позитивную двустороннюю повестку с Турцией.