ԱՏՁՄ-ն և Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեն հուշագիր են ստորագրել՝ ուղղված WCIT2024/DigiTec-ի միջազգային մասնակցության բարձրացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի (ICC NCA) հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս համագործակցությունը նպատակ ունի աջակցելու 2024 թվականի Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպման աշխատանքներին և նպաստելու միջազգային մասնակցության բարձրացմանը։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Րաֆֆի Սեմերջյանը։ Հուշագրի շնորհիվ կմիավորվեն երկու կառույցների ջանքերը՝ միջազգային բիզնես և գործընկերային ցանցերը մեկտեղելու միջոցով՝ ի նպաստ WCIT2024/DigiTec-ի կազմակերպչական աշխատանքների:
«Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեն հսկայական աշխատանք է կատարում ոլորտում, և մենք շատ ուրախ ենք, որ ունենք բացառիկ հնարավորություն համագործակցելու՝ WCIT2024/DigiTec-ի բարձր մակարդակով անցկացման համար», - ասել է WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը կանցկացվի 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «Մտքի ուժը. արհեստական բանականությունը սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով:
«Ուրախ եմ մեր հարկի տակ հյուրընկալել Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի թիմին։ Թեև մեր գործունեության ոլորտները տարբեր են՝ այնուամենայնիվ, տեխնոլոգիաները միավորում են մեզ։ Այս հուշագրով մենք հանձն ենք առնում աջակցել WCIT2024/DigiTec-ին՝ աշխարհին ցուցադրելու հայկական մտքի բացառիկ ուժն ու անսահման հնարավորությունները», -ասել է Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի Գլխավոր քարտուղար Րաֆֆի Սեմերջյանը։
Չորս օրերի ընթացքում, WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կդարձնի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոն՝ դառնալով հարթակ ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովը կհյուրընկալի նաև ստարտափների մրցույթ WITSA World Cup-ը, նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսն այնպիսի համբավ և ճանաչում է ձեռք բերել, որ այսօր արդեն Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեի հետ համագործակցության հուշագիր ենք ստորագրում։ Վստահ եմ, որ գործուն քայլերի շնորհիվ հաջողելու ենք այս աշնանը աշխարհի ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրել հայաստանյան տեխնոլոգիական իրադարձության վրա», - ասել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը:
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի՝
- ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարությունների ու ԱԲ վերջին զարգացումների շուրջ,
- խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում,
- ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար։

UATE and ICC NCA sign MoU to boost WCIT2024/DIGITEC collaboration and international involvement
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the International Chamber of Commerce National Committee Armenia (ICC NCA) to collaborate on the 2024 World Congress on Information Technology (WCIT2024/DigiTec) and support Congress's greater involvement.
Sargis Karapetyan, CEO of UATE, and Raffy Semerdjian Secretary General, of the ICC NC Armenia, formalized the MoU to combine efforts to bring together international business and partnership networks to benefit WCIT2024/DigiTec's organizational activities.
"The International Chamber of Commerce National Committee Armenia is doing tremendous work in the field, and we are very pleased to have the unique opportunity to collaborate for the high-level execution of WCIT2024/DigiTec," said Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT2024//DigiTec.
From October 4–7, 2024, the Karen Demirtchian Complex in Yerevan will host WCIT2024/DigiTec, providing a global platform to magnify the influence of information technology under the theme "THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics." The Congress will emphasize the importance of applied sciences, investments, and technological presence across diverse regions and economies.
"I am pleased to welcome the World Congress on Innovation and Technology team. Although our fields of activity are different, technology unites us. With this memorandum, we commit to supporting WCIT2024/DigiTec to showcase the exceptional power of Armenian intellect and its boundless possibilities to the world," said Raffy Semerdjian, Secretary General of ICC National Committee Armenia.
The four-day event will feature a high-level program, B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups, innovation exhibits, business presentations, workshops, and more. It aims to attract thousands of local and international delegates with an extensive agenda catering to a wide range of stakeholders. Attendees will have the chance to explore cutting-edge solutions, best practices, and the latest global ICT developments through interactive seminars and special panel discussions.
"I am pleased to note that the World Congress on Innovation and Technology has gained such reputation and recognition that today we are signing a memorandum of cooperation with the International Chamber of Commerce National Committee Armenia. I am confident that through effective actions, we will once again draw the world's attention to the Armenian technological event this fall," said Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), DigiTec.
WCIT2024//DigiTec will survey as a global platform, which aims to:
-       Promote investments and highlight the importance of ICT solutions in various regions and economies,
-       Showcase the technological potential of Armenia, and beyond, within the framework of the DigiTec Expo, which will serve as the main expo platform for WCIT2024/DigiTec.