ԱՏՁՄ-ն և Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեն հուշագիր են ստորագրել՝ ուղղված WCIT2024/DigiTec-ի միջազգային մասնակցության բարձրացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի (ICC NCA) հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս համագործակցությունը նպատակ ունի աջակցելու 2024 թվականի Նորարարության և Տեխնոլոգիաների Համաշխարհային Կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպման աշխատանքներին և նպաստելու միջազգային մասնակցության բարձրացմանը։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Րաֆֆի Սեմերջյանը։ Հուշագրի շնորհիվ կմիավորվեն երկու կառույցների ջանքերը՝ միջազգային բիզնես և գործընկերային ցանցերը մեկտեղելու միջոցով՝ ի նպաստ WCIT2024/DigiTec-ի կազմակերպչական աշխատանքների:
«Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեն հսկայական աշխատանք է կատարում ոլորտում, և մենք շատ ուրախ ենք, որ ունենք բացառիկ հնարավորություն համագործակցելու՝ WCIT2024/DigiTec-ի բարձր մակարդակով անցկացման համար», - ասել է WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը կանցկացվի 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ «Մտքի ուժը. արհեստական բանականությունը սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով:
«Ուրախ եմ մեր հարկի տակ հյուրընկալել Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի թիմին։ Թեև մեր գործունեության ոլորտները տարբեր են՝ այնուամենայնիվ, տեխնոլոգիաները միավորում են մեզ։ Այս հուշագրով մենք հանձն ենք առնում աջակցել WCIT2024/DigiTec-ին՝ աշխարհին ցուցադրելու հայկական մտքի բացառիկ ուժն ու անսահման հնարավորությունները», -ասել է Այ Սի Սի հայաստանյան ազգային կոմիտեի Գլխավոր քարտուղար Րաֆֆի Սեմերջյանը։
Չորս օրերի ընթացքում, WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կդարձնի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոն՝ դառնալով հարթակ ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովը կհյուրընկալի նաև ստարտափների մրցույթ WITSA World Cup-ը, նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսն այնպիսի համբավ և ճանաչում է ձեռք բերել, որ այսօր արդեն Այ Սի Սի Հայաստանի ազգային կոմիտեի հետ համագործակցության հուշագիր ենք ստորագրում։ Վստահ եմ, որ գործուն քայլերի շնորհիվ հաջողելու ենք այս աշնանը աշխարհի ուշադրությունը ևս մեկ անգամ հրավիրել հայաստանյան տեխնոլոգիական իրադարձության վրա», - ասել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը:
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի՝
- ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարությունների ու ԱԲ վերջին զարգացումների շուրջ,
- խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում,
- ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար։

Союз ведущих технологических предприятий Армении и Армянский национальный комитет ICC подписали меморандум о расширении международного участия в WCIT2024/DigiTec
Союз ведущих технологических предприятий (СВТП) Армении подписал меморандум о взаимопонимании с Армянским национальным комитетом ICC  (ICC NCA). Как сообщает Арменпресс, данное сотрудничество направлено на поддержку организации Всемирного конгресса инноваций и технологий 2024г. (WCIT2024/DigiTec) и содействие повышению международного участия.
Меморандум о взаимопонимании подписали исполнительный директор СВТП Саргис Карапетян и генеральный секретарь ICC NCA Раффи Семерджян. Благодаря меморандуму усилия двух учреждений будут совмещены путем объединения международного бизнеса и партнерских сетей для поддержки организационной работы WCIT2024/DigiTec.
“Национальный комитет ICC Армения проделывает большую работу в этой сфере, и мы очень рады, что имеем уникальную возможность сотрудничать для проведения WCIT2024/DigiTec на высоком уровне”, - сказал исполнительный директор оргкомитета WCIT2024//DigiTec Айк ​​Карапетян.
WCIT2024/DigiTec пройдет 4-7 октября 2024 года в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване по девизом “Сила разума: Искусственный интеллект за пределами границ в рамках этики”.
“Я рад принять у нас команду Всемирного конгресса инноваций и технологий. Хотя наши сферы деятельности разные, технологии нас объединяют. Этим меморандумом мы обязуемся поддержать WCIT2024/DigiTec, чтобы показать миру исключительную силу и безграничные возможности армянского разума”, - заявил генеральный секретарь ICC NCA Раффи Семерджян.
На четыре дня WCIT2024/DigiTec Армения превратится в технологический аналитический центр, став платформой для выступлений ведущих мировых спикеров отрасли, панельных дискуссий и B2B встреч. В рамках конференции также пройдут конкурс стартапов WITSA World Cup, показ инноваций, бизнес-презентации, мастер-классы и другие мероприятия.
“Я рад констатировать, что Всемирный конгресс инноваций и технологий приобрел такую ​​известность и признание, что сегодня мы уже подписываем меморандум о сотрудничестве с Национальным комитетом ICC Армении. Уверен, что благодаря активным действиям этой осенью нам удастся привлечь внимание всего мира к армянскому технологическому событию", - сказал Саргис Карапетян, исполнительный директор Союза передовых технологических предприятий.
Конференция WCIT2024/DigiTec станет глобальной платформой, цель которой:
- усилить влияние информационных технологий, информировать о новинках и последних событиях в сфере образования,
- представлять Армению на международных платформах и позиционировать ее как новый технологический хаб региона,
- продвигать инвестиции и подчеркивать важность решений ИКТ в различных регионах и экономиках,
- представить технологический потенциал Армении и не только в рамках выставки DigiTec, которая станет основной выставочной площадкой WCIT2024/DigiTec.
Программа форума охватывает участников из самых разных регионов. В дни мероприятия Армению посетят более 2000 международных делегатов.