Ճապոնիան և Հարավային Կորեան պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան և Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի հարաբերություններն անվանել են «լուրջ սպառնալիք»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է  Kyodo գործակալությունը։
Վաշինգտոնում տեղի ունեցած երկկողմ բանակցությունների ընթացքում երկու ղեկավարները հաստատել են, որ կամրապնդեն համագործակցությունն ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գործընկերների հետ՝ հաշվի առնելով, որ «տարածաշրջանային խնդիրները դառնում են ավելի բարդ և ավելի խորը հետևանքներ են ունենում», հայտնել են ճապոնացի պաշտոնյաները։
Կիսիդան և Յուն Սոկ Յոլը նաև նշել են, որ Փհենյանի և Մոսկվայի հարաբերությունների խորացումը լուրջ սպառնալիք են։ Ըստ Հարավային Կորեայի ղեկավարի՝ Հյուսիսային Կորեայի ռազմական և տնտեսական համագործակցության ամրապնդումը Ռուսաստանի հետ «լուրջ մտահոգություն է առաջացնում համաշխարհային անվտանգության, առավել ևս՝ Արևելյան Ասիայի համար»։
ՌԴ նախագահի՝ Հյուսիսային Կորեա այցի ընթացքում կողմերը ստորագրել են համաձայնագիր, որի դրույթներից մեկի համաձայն՝ երկրներից մեկի վրա հարձակման դեպքում մյուս կողմը պետք է օգնություն ցուցաբերի։
ՆԱՏՕ-ի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված գագաթնաժողովը տեղի է ունենում Վաշինգտոնում հուլիսի 9-ից 11-ը։ Եռօրյա գագաթնաժողովին մասնակցում են դաշինքի բոլոր 32 անդամ երկրների պատվիրակությունները, ինչպես նաև Ավստրալիան, Ճապոնիան, Նոր Զելանդիան, Հարավային Կորեան և Ուկրաինան։

Япония и Южная Корея договорились об углублении сотрудничества с НАТО
Премьер-министр Японии Фумио Кисида и президент Южной Кореи Юн Сок Ёль договорились об углублении сотрудничества с НАТО. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Kyodo.
В ходе двусторонних переговоров в Вашингтоне лидеры двух стран подтвердили, что будут укреплять сотрудничество с США, НАТО и партнерами в Индо-Тихоокеанском регионе, учитывая, что региональные проблемы становятся все более сложными и имеют более глубокие последствия.
Фумио Кисида и Юн Сок Ёль отметили, что углубление отношений между Пхеньяном и Москвой представляет собой серьезную угрозу. По словам лидера Южной Кореи, усиление военного и экономического сотрудничества Северной Кореи с Россией вызывает серьезную озабоченность по поводу глобальной безопасности, особенно в Восточной Азии.
В ходе визита президента России в Северную Корею стороны подписали соглашение, согласно одному из положений которого в случае нападения на одну из стран другая сторона должна оказать ей помощь.
С 9 по 11 июля в Вашингтоне проходит саммит, посвященный 75-летию НАТО. В трехдневном саммите участвуют делегации всех 32 государств-членов альянса, а также Австралии, Японии, Новой Зеландии, Южной Кореи и Украины.