Ճապոնիան և Հարավային Կորեան պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան և Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի հարաբերություններն անվանել են «լուրջ սպառնալիք»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է  Kyodo գործակալությունը։
Վաշինգտոնում տեղի ունեցած երկկողմ բանակցությունների ընթացքում երկու ղեկավարները հաստատել են, որ կամրապնդեն համագործակցությունն ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գործընկերների հետ՝ հաշվի առնելով, որ «տարածաշրջանային խնդիրները դառնում են ավելի բարդ և ավելի խորը հետևանքներ են ունենում», հայտնել են ճապոնացի պաշտոնյաները։
Կիսիդան և Յուն Սոկ Յոլը նաև նշել են, որ Փհենյանի և Մոսկվայի հարաբերությունների խորացումը լուրջ սպառնալիք են։ Ըստ Հարավային Կորեայի ղեկավարի՝ Հյուսիսային Կորեայի ռազմական և տնտեսական համագործակցության ամրապնդումը Ռուսաստանի հետ «լուրջ մտահոգություն է առաջացնում համաշխարհային անվտանգության, առավել ևս՝ Արևելյան Ասիայի համար»։
ՌԴ նախագահի՝ Հյուսիսային Կորեա այցի ընթացքում կողմերը ստորագրել են համաձայնագիր, որի դրույթներից մեկի համաձայն՝ երկրներից մեկի վրա հարձակման դեպքում մյուս կողմը պետք է օգնություն ցուցաբերի։
ՆԱՏՕ-ի հիմնադրման 75-ամյակին նվիրված գագաթնաժողովը տեղի է ունենում Վաշինգտոնում հուլիսի 9-ից 11-ը։ Եռօրյա գագաթնաժողովին մասնակցում են դաշինքի բոլոր 32 անդամ երկրների պատվիրակությունները, ինչպես նաև Ավստրալիան, Ճապոնիան, Նոր Զելանդիան, Հարավային Կորեան և Ուկրաինան։

Japan, South Korea leaders to strengthen cooperation with NATO
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. Japanese Prime Minister Fumio Kishida and South Korean President Yoon Suk Yeol announced they will strengthen cooperation with NATO and also agreed that North Korea's deepening ties with Russia are a “serious threat”, Kyodo reports.
They confirmed during a meeting in Washington that Japan and South Korea will strengthen cooperation with the United States, as well as NATO and Indo-Pacific partners, in view of regional issues becoming more complex and having wider implications, according to Japanese officials.
Besides, Yoon said North Korea's strengthening of military and economic cooperation with Russia following their signing of a comprehensive partnership treaty last month is causing "serious concerns for global security, not to mention East Asia," the report adds.
The accord, which includes a provision for mutual assistance if the other is attacked, was sealed when Russian President Vladimir Putin visited North Korea for the first time in 24 years.
NATO’s 75-year anniversary summit kicked off in Washington on July 9. Delegates from all 32 member nations, as well as Australia, Japan, New Zealand, South Korea, and Ukraine are participating in the three-day event.