ԱՄՆ-ի և ՀՀ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը 3 տարում ավելի քան եռապատկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն ավելի քան կրկնապատկել է իր աջակցությունը Հայաստանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանթա Փաուերը։
«Մենք աջակցել ենք Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, օգնել կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կայացմանը, աջակցել անկախ լրատվամիջոցներին՝ ապահովելու համար թափանցիկ և հաշվետու պետական կառավարում, ինչպես նաև աշխատել ենք կառավարության հետ՝ իրականացնելու բյուրոկրատական, վարչական, թղթաբանական գործոնների ստուգումներ, որոնք ուղղված են քաղաքացիների համար դրանց պարզեցմանը»,- ասաց Փաուերը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն աշխատում է Հայաստանի տնտեսական աճի խթանման ուղղությամբ, օգնում է հայաստանյան տնտեսվարողներին արտահանման նոր շուկաների հետ համագործակցելու հարցում։
«Մենք աջակցել ենք «Ինժեներական քաղաք»-ի կառուցմանը, որը կնպաստի ուսանողների կարիերայի աճին։ Մենք օգնել ենք կառավարությանը բարելավել արտահանման և ներմուծման ներդրումային հնարավորություններն այնպիսի առաջնային ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը և տեխնոլոգիաները։ Այսօրինակ ներդրումները արդյունքներ են բերում մեր երկրներին։
2020 թվականից ի վեր՝ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն ավելի քան եռապատկվել է՝ 96 միլիոն դոլարից 2023 թվականի դրությամբ հասնելով 321 միլիոն դոլարի։
Մենք գիտենք, որ այդ հետագիծը կարող է էլ ավելի բարձրանալ, և առևտրաշրջանառության աճը երկու երկրների միջև կարող է արագանալ։ Մենք իսկապես օգնությունից անցնում ենք առևտրի։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել ենք այդ հարցը։ ԱՄՆ-ն իրենից կախված ամեն ինչ անում է առաջընթացի պտուղները քաղելու համար»,- եզրափակեց Փաուերը։

Товарооборот между США и Арменией за 3 года увеличился более чем в три раза
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявила глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр.
“Мы поддерживали демократические реформы в Армении, помогли создать комиссию по предотвращению коррупции, поддерживали независимые СМИ в обеспечении прозрачности и подотчетности государственного управления, а также работали с правительством над проведением проверок бюрократических, административных факторов, документов, направленных на их упрощение для граждан”, - сказала Пауэр.
По ее словам, США работают над оказанием содействия экономическому росту Армении, помогая армянским бизнесменам сотрудничать с новыми экспортными рынками.
“Мы поддержали строительство Инженерного города, который будет способствовать карьерному росту студентов. Мы помогли правительству улучшить возможности экспорта и импорта инвестиций в ключевых секторах, таких как сельское хозяйство, туризм и технологии. Такие инвестиции дают результаты нашим странам.
С 2020 года товарооборот между США и Арменией увеличился более чем втрое: с $96 млн до $321 млн к 2023 году.
Мы знаем, что эта траектория может быть и выше, а рост товарооборота между двумя странами может ускориться. Мы действительно переходим от помощи к торговле. Мы обсудили этот вопрос с премьер-министром Николом Пашиняном. США делают все, что от них зависит, чтобы пожинать плоды прогресса”, - заключила Саманта Пауэр.