Հայտնի է Իրանի ընտրված նախագահի երդմնակալության արարողության օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ընտրված նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 30-ին Մեջլիսի (խորհրդարանի) շենքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ISNA գործակալությանը հայտնել է Իրանի խորհրդարանի նախագահության անդամ Մոջթաբա Յուսեֆին։
«Ըստ ծրագրի՝ 14-րդ նախագահի պաշտոնի ստանձնման և երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա մորդադի 9-ին (խմբ․՝ Գրիգորյան տոմարով համապատասխանում է հուլիսի 30-ին)», - ասել է Յուսեֆին։
Նրա խոսքով՝ երդմնակալությունից առաջ պետք է տեղի ունենա Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի կողմից ընտրված նախագահի հաստատման մասին հրամանագրի ստորագրման արարողություն։
Ինչպես նշել է Մեջլիսի նախագահության անդամը, ըստ օրենքի՝ երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունենում Գերագույն դատարանի նախագահի, դատական ​​իշխանության ղեկավարի, Սահմանադրության պահապանների խորհրդի անդամների և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և զինծառայողների ներկայությամբ Իրանի խորհրդարանի շենքում, որի ընթացքում ընտրված նախագահը երդում է տալիս և երդվում արժանավայել կերպով կատարել իր պարտականությունները։
Հուլիսի 5-ին Իրանում տեղի ունեցավ արտահերթ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որը նշանակված էր ուղղաթիռի վթարի հետևանքով նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի զոհվելուց հետո։ Ընտրությունների արդյունքներով ձայների 53,6 %-ով հաղթանակ է տարել առողջապահության նախկին նախարար Մասուդ Փեզեշքիանը:

Iran’s new president to be sworn in on July 30
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. President-elect Masoud Pezeshkian will be sworn in as the 9th president of Iran at a ceremony in the Parliament on July 30, Mojtaba Yousefi, a member of the Iranian Parliament’s presiding board, told Tasnim News Agency.
The swearing-in ceremony will be attended by the head of the Supreme Court of Iran, the members of the Constitutional Council, the Judiciary chief, and other top political and military officials, Mojtaba Yousefi added.
He said the parliamentary law stipulates that the new president should present his plans and introduce his ministers within two weeks after inauguration. The lawmakers will then discuss the credentials of the proposed ministers for a week before holding a final session on the votes of confidence, he noted.
Pezeshkian was elected to the Parliament as a representative of the northwestern city of Tabriz in the parliamentary elections on March 1.
After the death of President Ebrahim Raisi in a helicopter crash on May 19, Pezeshkian became one of six final candidates singled out by the Constitutional Council from 80 applicants seeking the presidency.
He won the highest number of votes in the first round of the presidential election on June 28 and faced off the runner-up, Saeed Jalili, in the runoff election on July 5. The physician-turned-politician won the runoff by garnering 53.66% of the votes.
His new administration, the 14th one after the victory of the Islamic Revolution in 1979, will hold office for four years, Tasnim adds.