Զելենսկին ԱՄՆ-ին կոչ է արել թույլ տալ հարվածներ հասցնել ՌԴ-ում գտնվող ավիաբազաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Վաշինգտոնում նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի անվան հիմնադրամում ունեցած ելույթում ԱՄՆ-ին խնդրել է Կիևին թույլ տալ հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ելույթի տեքստը հրապարակվել է Ուկրաինայի նախագահի կայքում։
Զելենսկին հայտնել է, որ մայիս-հունիս ամիսներին ուկրաինացիներին հաջողվել է կասեցնել ռուսական ուժերի առաջխաղացումը Խարկովում, ինչին օգնել է նաև այն, որ ԱՄՆ-ն թույլատրել է հարվածներ հասցնել ռուսական ուժերին ՌԴ սահմանի հետ ամբողջ երկայնքով։
«Մենք կարող ենք պաշտպանել մեր քաղաքները ռուսական սահող ռումբերից, եթե ամերիկյան ղեկավարությունը մեկ քայլ առաջ անի և թույլ տա մեզ ոչնչացնել ռուսական ռազմական ինքնաթիռները հենց իրենց ավիաբազաներում։ Սա ակնթարթային արդյունք կտա։ Եվ մենք սպասում ենք այս քայլին», - հայտարարել է Զելենսկին։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին և դաշնակիցներին լրացուցիչ հինգ Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգեր Ուկրաինային տրամադրելու որոշման համար։
Վաշինգտոնը գործընկերների հետ համատեղ հայտարարության մեջ նշել է, որ նոր ՀՕՊ ռազմավարական համակարգերը, որոնք Ուկրաինան կստանա Արևմուտքից, ներառում են ամերիկյան Patriot համակարգեր և իտալական SAMP-T, ինչպես նաև NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS և Gepard մարտավարական համակարգեր։

Зеленский призвал США разрешить удары по авиабазам в России
Президент Украины Владимир Зеленский в своем выступлении в Фонде Рональда Рейгана в Вашингтоне попросил США разрешить Киеву наносить удары по территории России. Как сообщает Арменпресс, текст выступления опубликован на сайте президента Украины.
Зеленский заявил, что в мае-июне украинцам удалось остановить продвижение российских войск в Харькове, чему также способствовало то, что США разрешили нанести удар по российским войскам вдоль всей границы с Россией.
«Мы сможем защитить наши города от российских планирующих бомб, если американское руководство пойдет еще на шаг дальше и позволит нам уничтожать российские военные самолеты прямо на их авиабазах. Это даст мгновенные результаты. И мы ждем этого шага", - заявил Зеленский.
Он также поблагодарил США и их союзников за решение предоставить Украине пять дополнительных систем ПВО Patriot.
Вашингтон в совместном заявлении с партнерами отметил, что новые стратегические системы ПВО, которые Украина получит от Запада, включают американские системы Patriot и итальянские SAMP-T, а также тактические системы NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS и Gepard.