WITSA-ի ստարտափների համաշխարհային գավաթի հայաստանյան մասնակիցների համար մեկնարկել է հայտերի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: WITSA-ի համաշխարհային գավաթի ազգային հանձնաժողովը սկսում է դիմումների ընդունումը՝ հայկական վաղ փուլերի (early stage) ստարտափներին ընձեռելով բացառիկ հնարավորություն՝ ցուցադրելու իրենց նորարարական լուծումները և մրցելու Հայաստանը միջազգային հարթակում ներկայացնելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է WCIT-ի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, դիմումների ընդունման ժամկետը մեկնարկել է 2024 թվականի հուլիսի 3-ից և ավարտվելու է հուլիսի 31-ին:
Հայկական early stage/pre-series A ստարտափները կարող են դիմել և մասնակցել մրցույթին: Ազգային հանձնաժողովը կընտրի մոտ 20 ընկերություններ, որոնցից երկուսը եզակի հնարավորություն կունենան Հայաստանը ներկայացնելու WITSA World Cup միջազգային մրցույթում։
WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցանակաբաշխությունը (WITSA World Cup (WWC)) տեղի կունենա WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում Երևանում, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, 2024 թվականի հոկտեմբերին։
Ազգային հանձնաժողովը ստարտափների ընտրությունը կկատարի գնահատման հինգ հիմնական չափանիշներով՝
- նորարարություն,
- հաճախորդների ներգրավում,
- մասշտաբելիություն,
- տեխնոլոգիա հանուն բարօրության և
- ներուժ:
Միջոցառումը նպատակ ունի ընդգծելու հայկական ստարտափների՝ համաշխարհային հարթակում մրցելու հնարավորությունը՝ կենտրոնանալով նորարարության և ազդեցիկ տեխնոլոգիական լուծումներ ստեղծելու ներուժի վրա:
Մանրամասների և հայտադիմումը լրացնելու համար հարկավոր է այցելել կայքէջ։
2024 թվականին WITSA World Cup միջազգային մրցույթին կմասնակցեն 32 ստարտափներ 16 երկրներից և 6 մայրցամաքներից, ինչը հայաստանյան ստարտափներին ընձեռում է բացառիկ հնարավորություն ներկայանալու և մրցելու գլոբալ հարթակում։
Այս տարվա մայիսին Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) հայտարարեց 2024 թվականի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) անցկացումը Հայաստանում՝ սերտ համագործակցելով ԴիջիԹեք Հայաստանի հետ։ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ` էթիկայի շրջանակներում» խորագրի ներքո WCIT2024-ը կմեկտեղի մեծանուն խոսնակների ելույթներ, պանելային քննարկումներ, B2B հանդիպումներ, բարձր ճանաչում ունեցող ստարտափների համար WITSA-ի համաշխարհային գավաթը (WITSA World Cup (WWC)), նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ և շատ այլ միջոցառումներ:
WCIT 2024/DigiTec համաժողովը կծառայի որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցության մեծացման, ներդրումների կարևորության և տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում (ՏՀՏ) լուծումների կարևորությունը ընդգծող համաշխարհային հարթակ։ Վերջին տարիներին Հայաստանը, հանդիսանալով տարածաշրջանի տեխնոլոգիական հաբ, իր շուրջն է համախմբել գլոբալ բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք այստեղ հիմնել են իրենց գիտահետազոտական (R&D) գրասենյակներն ու մասնաճյուղերը։

Начался прием заявок для армянских участников WITSA Startup World Cup
Национальная комиссия WITSA Startup World Cup начинает прием заявок, предоставляя армянским стартапам на ранней стадии (early stage) уникальную возможность продемонстрировать свои инновационные решения и побороться за представление Армении на международной арене.
Как сообщили Арменпресс в офисе WCIT, период подачи заявок начался 3 июля 2024 года и завершится 31 июля.
Армянские стартапы ранней стадии/предсерии А (early stage/pre-series A ) могут подать заявку и принять участие в конкурсе. Национальная комиссия отберет около 20 компаний, две из которых получат уникальную возможность представить Армению на международном соревновании WITSA World Cup (WWC).
Церемония награждения WWC состоится в рамках WCIT2024/DigiTec в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, в октябре 2024 года.
Национальная комиссия будет отбирать стартапы по пяти основным критериям оценки:
инновации,
привлечение клиентов,
масштабируемость,
технологии для благосостояния и
потенциал.
Цель мероприятия - подчеркнуть способность армянских стартапов конкурировать на мировой арене, уделяя особое внимание инновациям и потенциалу создания эффективных технологических решений.
Для получения подробной информации и оформления заявки необходимо посетить сайт.
В 2024 году в международном конкурсе WITSA World Cup примут участие 32 стартапа из 16 стран и 6 континентов, что дает армянским стартапам уникальную возможность заявить о себе и конкурировать на глобальной платформе.
В мае этого года Ассоциация предприятий передовых технологий Армении объявила о проведении Всемирного конгресса по инновациям и технологиям (WCIT) 2024 года в Армении в тесном сотрудничестве с DigiTech Армения. “СИЛА МЫСЛИ: В рамках темы “Искусственный интеллект за пределами границ в рамках этики” WCIT2024 соберет основных докладчиков, панельные дискуссии, встречи B2B, WITSA (WWC) для имеющих широкую известность стартапов, демонстрации инноваций, бизнес-презентации, семинары и многие другие мероприятия.
Конференция WCIT 2024/DigiTec послужит глобальной платформой, подчеркивающей растущее влияние информационных технологий, важность инвестиций и ИКТ решений в различных регионах и экономиках. В последние годы Армения, являясь технологическим центром региона, собрала вокруг себя множество мировых технологических компаний, которые открыли здесь свои научно-исследовательские (R&D) офисы и филиалы.