Հնդկաստանի վարչապետը ժամանել է Մոսկվա
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին վերընտրվելուց հետո իր առաջին օտարերկրյա ուղևորությունը կատարում է դեպի Ռուսաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը հայտնում է, որ Մոդիի ինքնաթիռն արդեն վայրէջք է կատարել Մոսկվայի «Վնուկովո-2» օդանավակայանում։
Հնդկաստանի վարչապետ Մոդիի պաշտոնական այցը կտևի 2 օր՝ հուլիսի 8-9-ը․ սա նրա առաջին ուղևորությունն է Ռուսաստանի Դաշնություն հինգ տարվա ընթացքում:
Ինչպես նշել են Կրեմլում, երկու պետությունների ղեկավարները կքննարկեն ռուս-հնդկական «ավանդական բարեկամական» հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հրատապ հարցեր:
Կրեմլում նշել են, որ այցի օրակարգը կլինի «հարուստ, եթե ոչ՝ գերծանրաբեռնված»։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքով՝ հունիսի 8-ին Վլադիմիր Պուտինը և Նարենդրա Մոդին կհանդիպեն և ոչ պաշտոնական շփում կունենան։ Իսկ հուլիսի 9-ին կողմերը բանակցություններ կվարեն նեղ և ընդլայնված ձևաչափերով:

Премьер-министр Индии прибыл в Москву
Первой зарубежной поездкой премьер-министра Индии Нарендра Моди после переизбрания стал визит в Россию.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, самолет Моди уже приземлился в московском аэропорту “Внуково-2”.
Официальный визит премьер-министра Индии Моди продлится два дня, 8 - 9 июля. Это его первая поездка в Российскую Федерацию за последние пять лет.
Как отметили в Кремле, главы двух государств обсудят перспективы дальнейшего развития российско-индийских "традиционно-дружественных" отношений, а также актуальные вопросы международной и региональной повестки.
В Кремле также отметили, что повестка визита будет богатой, если не сказать перегруженной. По словам пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, 8 июня Владимир Путин и Нарендра Моди встретятся и проведут неформальную встречу. 9 июля стороны проведут переговоры в узком и расширенном форматах.