Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է Գերմանիայի ԱԳՆ՝ թուրք ֆուտբոլիստի կողմից «Գորշ գայլեր»–ի ժեստը ցույց տալու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի կողմից ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստը ցույց տալուց հետո Գերմանիայում Թուրքիայի դեսպանը հուլիսի 4-ին կանչվել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Դոյչե Վելե»-ն՝ հղում կատարելով Գերմանիայի ԱԳՆ–ին:
«Այսօր մենք Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանի հետ քննարկել ենք միջադեպը»,- ասել է Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրոպայի առաջնության (Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվում է Գերմանիայում) 1/8 եզրափակչի Ավստրիայի դեմ խաղի ժամանակ իր խփած գոլը տոնելիս՝ ցույց է տվել ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստը։ Սոցիալական ցանցերում տարբեր կազմակերպություններ և օգտատերեր պահանջել են հետաքննություն անցկացնել և որակազրկել ֆուտբոլիստին։ ՈՒԵՖԱ-ն հետաքննություն է սկսել թուրք ֆուտբոլիստի կողմից ցույց տված ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության ժեստի համար։ ՈՒԵՖԱ-ն հաստատել է, որ տեսուչ է նշանակել Դեմիրալի գործը հետաքննելու համար, սակայն չի հստակեցրել, թե երբ կարող է ավարտվել գործի քննությունը։

Набирает обороты скандал вокруг жеста турецкой правоэкстремистской группировки "Серые волки", показанного защитником сборной Турции по футболу Мерихом Демиралом после забитого гола в ворота Австрии в ходе матча Евро-2024 в Лейпциге. Посол Турции в ФРГ в четверг, 4 июля, был вызван в МИД ФРГ. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом сообщило германское внешнеполитическое ведомство.
"Мы сегодня обсудили инцидент с турецким послом в Берлине", - сообщил представитель МИД ФРГ в ответ на запрос агентства dpa. Вызов иностранного посла в МИД принимающего государства считается жесткой дипломатической мерой. Накануне МИД Турции вызвал на ковер посла Германии в Анкаре. Правительство Турции обвинило Германию в "ксенофобии".
"Серые волки" - турецкая правоэкстремистская группировка, насчитывающая в одной только Германии 18 с половиной тысяч членов. Она не запрещена, но находится под надзором Федерального ведомства по охране конституции. Знак "Серых волков" также официально не запрещен, но воспринимается в Германии неоднозначно.
Глава МВД ФРГ Нэнси Фезер (Nancy Faeser) заявила, что жестам турецких правых экстремистов не место на немецких стадионах. "Неприемлемо использовать чемпионат Европы по футболу в качестве платформы для расизма", - подчеркнула она. Фезер призвала Европейский футбольный союз (УЕФА) расследовать действия Мериха Демирала и принять против него меры. УЕФА пообещал разобраться.
Турция 2 июля одержала победу над Австрией со счетом 2:1 и вышла в четвертьфинал. 6 июля она встретится со сборной Нидерландов в Берлине. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о намерении приехать в Берлин на эту игру. Мериха Демирала по результатам расследования УЕФА могут отстранить от участия в матче.