Ստոլտենբերգը վստահ է, որ ԱՄՆ-ն ցանկացած նախագահի օրոք կաջակցի ՆԱՏՕ-ին և Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը ճապոնական Yomiuri թերթին տված հարցազրույցում վստահություն է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կմնա դաշինքի և Ուկրաինայի համախոհը` անկախ նախագահական առաջիկա ընտրությունների արդյունքներից․ Նրա կարծիքով՝ Վաշինգտոնում գոյություն ունի երկկուսակցական ուժեղ աջակցություն Կիևին:
«ԱՄՆ-ում գոյություն ունի ուժեղ երկկուսակցական աջակցություն Ուկրաինային: Ով էլ ընտրվի նախագահ, ԱՄՆ-ն կմնա ՆԱՏՕ-ի ուժեղ դաշնակիցը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ստոլտենբերգը՝ անդրադառնալով Միացյալ Նահանգների ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակի հնարավորությանը, որը հայտնի է դաշինքի նկատմամբ իր քննադատական ​​վերաբերմունքով։
Ստոլտենբերգը, սակայն, նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն կարող է ավելի ակնառու դեր խաղալ ուկրաինացի զինվորականների պատրաստման գործում, որը ենթադրում է այնպիսի սցենարի հնարավորություն, որի դեպքում ԱՄՆ-ի մասնակցությունը կկրճատվի։

Столтенберг уверен, что США поддержат НАТО и Украину при любом президенте
В интервью японской газете Yomiuri генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг выразил уверенность, что США останутся сторонником альянса и Украины, независимо от результатов предстоящих президентских выборов. По его мнению, в Вашингтоне существует сильная двухпартийная поддержка Киева.
“В США существует сильная двухпартийная поддержка Украины. Кто бы ни был избран президентом, США останутся сильным союзником НАТО”, - как передает Арменпресс, сказал Столтенберг, подразумевая возможность победы на выборах в США Дональда Трампа, известного своим критическим отношением к альянсу.
Столтенберг, однако, отметил, что НАТО могло бы играть более заметную роль в подготовке украинских военных, что предполагало бы возможность такого сценария, при котором участие США было бы сокращено.