Գաղափարից՝ բիզնես նախագծի ստեղծում. ՀՖՀՀ-ում ամփոփվեցին «Ձեռնարկատիրության ամառային դպրոց»-ի արդյունքները
Գաղափարից՝ բիզնես նախագծի ստեղծում. ՀՖՀՀ-ում ամփոփվեցին  «Ձեռնարկատիրության ամառային դպրոց»-ի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Նեթվորքինգից մինչև բիզնես մոդելի կառուցում.  Աքսելերատոր 28 ծրագրի շրջանակում Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան հիմնադրամի (ՀՖՀՀ) կողմից իրականացված անվճար «Ձեռնարկատիրության ամառային դպրոց»-ն ամփոփեց արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագրի շրջանակում ավելի քան 70 մասնակիցներ՝ թիմեր և անհատներ, ուսանողներ ՀՖՀՀ-ից, այլ համալսարաններից և անհատ սկսնակ ձեռնարկատերեր, ստեղծեցին իրենց հետաքրքիր գաղափարները, բիզնես մոդելները  և օրեր շարունակ աշխատեցին դրանց զարգացման ուղղությամբ։
Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի Աքսելերատոր 28 ստարտափ նախագծերի զարգացման և ուղղորդման ծրագրի համակարգող Ասթինե Սայադյանն ընդգծեց՝ ծրագրի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում ստարտափների ստեղծմանն ու ձեռնարկատիրության զարգացմանը։
«2024թ․ հունիսի 17-ին տրվեց առաջին «Ձեռնարկատիրության ամառային դպրոց»-ի մեկնարկը, որի նպատակն է սկսնակ ձեռնարկատերերին ոգեշնչել զբաղվելու ձեռնարկատիրությամբ, ստեղծելու և զարգացնելու նորարարական գաղափարներ։
Դպրոցի ծրագրում ներառված էին սեմինար՝ «Ձեռնարկատիրական մտածողություն» թեմայով, աշխատարաններ՝ Session of ideas», «Networking», «Շուկայի ուսումնասիրություն», «Value proposition canvas», «Մարքեթինգ», «Business model canvas», «Ֆինանսներ», «Նախապատրաստում փիթչինգին», «Քեյսերի լուծում» թեմաներով։ Դպրոցին հրավիրված էին հայ և օտարերկրացի ակնառու փորձագետներ և մասնագետներ, որոնք սեմինարների և աշխատարանների ժամանակ մասնակիցների հետ կիսվեցին իրենց տեսական գիտելիքներով, և որ ամենակարևորն է՝ պրակտիկ փորձով»,- ասաց Ասթինե Սայադյանը։
Նա նշեց, որ  դպրոցը  հունիսի 28-ին ամփոփեց արդյունքները, որտեղ մասնակիցները ներկայացրին իրենց գաղափարները, որոնք նրանք գեներացրել և զարգացրել են դպրոցի ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքների և հմտությունների շնորհիվ։ Սայադյանի խոսքով՝ միջոցառման ընթացքում ժյուրիի անդամները կիսվեցին իրենց մասնագիտական կարծիքով, տվեցին հարցեր, որոնց պատասխանները մասնակիցներին կօգնեն իրենց հետագա ճանապարհին։
Նա վստահեցրեց՝ դպրոցը հրաշալի հարթակ է սկսնակ ձեռնարկատերերի համար՝ ներգրավվելու ձեռնարկատիրության մեծ աշխարհում, կապեր հաստատելու ստարտափ էկոհամակարգի ներկայացուցիչների հետ, գտնելու թիմակիցների և ոգեշնչվելու կատարել նորարարություններ։
ՀՖՀՀ ռեկտոր Սալվա Նակուզին ուրախությամբ նշեց, որ նպատակ ունեն դպրոցը դարձնել ամենամյա։
«ՀՖՀՀ-ի այս ամառային դպրոցի նպատակն է խթանել նորարարության ոգին ապագա ձեռներեցների շրջանում: Նախաձեռնությունը համախմբեց ավելի քան 70 մասնակիցների: Սա ուսանողների և ապագա ձեռներեցների համար եզակի հնարավորություն էր կրթվելու, կապեր հաստատելու և նախապատրաստվելու Հայաստանի տնտեսությանն աջակցելուն: Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում բանախոսներին և հանձնաժողովի անդամներին, ովքեր իրենց փորձառությամբ բազմաբովանդակ դարձրին այս նախաձեռնությունը»,- նշեց  ՀՖՀՀ ռեկտորը։
Ստարտափների խորհրդատու, գործառնությունների կառավարման, բիզնեսի զարգացման և ֆինանսական մոդելավորման փորձագետ Դավիթ Սահակյանը, ով մասնակիցների հետ աշխատելու և նրանց համար տարբեր աշխատարաններ անցկացնելու հնարավորություն է ունեցել, նշեց՝ ծրագրի ամփոփման ընթացքում մասնակիցների ներկայացրած գաղափարները գնահատվելու են՝ հատկապես հաշվի առնելով, թե ինչքանով են դրանք նորարար։
«Ցանկալի է, որ այդ գաղափարները ունենան նաև գիտական ինչ-որ հիմք։ Լիահույս եմ, որ ծրագիրը կունենա  շարունակական բնույթ երկու առումով։ Առաջինը՝ այս ծրագրի լավագույն մասնակիցները  կունենան հնարավորություն շարունակելու իրենց աշխատանքները՝ ստանալով հավելյալ աջակցություն։ Երկրորդը՝ ծրագիրը կդառնա ամենամյա. այն անցկացվում էր առաջին անգամ, բայց վստահ եմ այն տարեցտարի կդառնա ավելի արդյունավետ և հետաքրքիր՝ նպաստելով  Հայաստանում ոլորտի զարգացմանը»,- նշեց Սահակյանը։
Ծրագրին «Sphaera» նախագծով ներկայացող ՀՖՀՀ-ի ուսանողներ Տիգրան էլոյանը, Գայանե Եմիշյանը և Ժոզեֆինա Գասպարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեցին, որ ծագրին մասնակցելը լավագույն որոշումն էր իրենց համար, քանի որ այն հնարավորություն տվեց  ուսանողական տարիքում արդեն ծանոթանալ ձեռնարկատիրական գործունեությանը, ձեռք բերել թիմակիցներ և համատեղ ստեղծել բիզնես մոդել։
Ճարտարապետներ Քյուփելյան Ջորջը և Արփի-Ստեֆանի Դեմուրճյանը  ծրագրի շրջանակում ներկայացնում են Bodify նախագիծը։ Նրանք երկուսն էլ երկար ժամանակ հետաքրքրված են եղել ձեռնարկատիրությամբ, իսկ դպրոցը լավագույն հնարավորությունն էր խորանալու և ոլորտում մասնագիտական մեծ գիտելիքներ ձեռք բերելու համար։
Թիմերն ընդգծեցին՝ ծրագրի ընթացքում  լիովին արդարացվել են իրենց սպասելիքները, իսկ ամփոփման ընթացքում էլ մասնագետների կողմից ստացան հավելյալ խորհուրդներ, դիտարկումներ և նախագիծը ավելի արդյունավետ դարձնելու առաջարկներ։

От нетворкинга к построению бизнес-модели: подведены итоги бесплатной “Летней школы предпринимательства”, реализуемой Фондом Французского университета в Армении (UFFA) в рамках программы Accelerator 28.
Как передает Арменпресс, более 70 участников программы,  команды и отдельные лица, студенты UFFA, других вузов и отдельные начинающие предприниматели, создали свои интересные идеи, бизнес-модели и сутками работали над их развитием.
Координатор программы развития и сопровождения стартап-проектов Accelerator 28 Французского университета в Армении Астине Саядян подчеркнула, что целью программы является содействие созданию стартапов и развитию предпринимательства в Армении.
“В 2024 году 17 июня стартовала первая “Летняя школа предпринимательства”, цель которой – вдохновить начинающих предпринимателей заниматься предпринимательством, создавать и развивать инновационные идеи.
В программу школы вошли семинар “Предпринимательское мышление”, мастер-классы на темы “Сессия идей”, “Нетворкинг”, “Исследование рынка”, “ Value proposition canvas”, “Маркетинг”, “ Business model canvas”, “Финансы”, “Маркетинг”, “Подготовка к питчингу ”, “Решение кейсов”. В школу были приглашены выдающиеся армянские и зарубежные эксперты и специалисты, которые в ходе семинаров и мастер-классов поделились с участниками своими теоретическими знаниями, а главное, практическим опытом", - сказала Астине Саядян.
Она отметила, что 28 июня школа подвела итоги, где участники представили свои идеи, которые они генерировали и развили благодаря знаниям и навыкам, полученным в школе. По словам Саядян, в ходе мероприятия члены жюри поделились своим профессиональным мнением, задали вопросы, ответы на которые помогут участникам в их дальнейшем пути.
Она заверила, что школа является прекрасной площадкой для начинающих предпринимателей, позволяющей окунуться в большой мир предпринимательства, наладить связи с представителями стартап-экосистемы, найти единомышленников и вдохновиться на инновации.
Ректор UFFA Сальва Накузи радостно заявила, что они стремятся сделать школу ежегодной.
“Цель этой летней школы UFFA - способствовать развитию духа инноваций среди будущих предпринимателей. Инициатива собрала более 70 участников. Это была уникальная возможность для студентов и будущих предпринимателей получить образование, пообщаться и подготовиться к поддержке экономики Армении. Выражаем глубокую благодарность спикерам и членам комиссии, которые своим опытом сделали эту инициативу многосодержательной", - сказал ректор UFFA.
Консультант по стартапам, эксперт по операционному менеджменту, развитию бизнеса и финансовому моделированию Давид Саакян, который имел возможность работать с участниками и проводить для них различные мастер-классы, отметил, что идеи, представленные участниками, будут оценены во время подведения итогов программы, особенно учитывая, насколько они инновационные.
“Желательно, чтобы эти идеи имели еще и какое-то научное обоснование. Я полон надежд, что программа будет носить непрерывный характер в двух отношениях. Во-первых, лучшие участники этой программы получат возможность продолжить свою работу, получив дополнительную поддержку. Во-вторых, программа станет ежегодной: она проводилась впервые, но я уверен, что с каждым годом она будет становиться все более эффективной и интересной, способствуя развитию отрасли в Армении", - сказал Саакян.
В беседе с Арменпресс студенты UFFA Тигран Элоян, Гаяне Емишян и Жозефина Гаспарян, представляющие в программе проект Sphaera, отметили, что участие в мероприятии было для них лучшим решением, поскольку оно дало им возможность возможность познакомиться с предпринимательской деятельностью еще будучи студентами, обрести единомышленников и совместно создать бизнес-модель.
Архитекторы Джордж Кюпелян и Арпи-Стефани Демурчян в рамках программы представляют проект Bodify. Они оба давно интересовались предпринимательством, и школа стала лучшей возможностью углубить и получить множество профессиональных знаний в этой области.
Команды подчеркнули, что их ожидания в ходе проекта полностью оправдались, а в ходе подведения итогов они получили дополнительные советы, наблюдения и предложения, позволяющие сделать проект более эффективным.