Իրանում նախագահական ընտրություններ են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահական ընտրություններում քվեարկության համար ընտրատեղամասերն ամբողջ երկրում բացվել են տեղական ժամանակով ժամը 08:00-ին (Երևանի ժամանակով 08:30-ին): Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Ինչպես հայտնել է Իրանի ընտրական շտաբի ներկայացուցիչ Մոհսեն Էսլամին, ընտրատեղամասերի փակումը նախատեսված է ժամը 18:00-ին (Երևանի ժամանակով 18:30-ին), բայց անհրաժեշտության դեպքում հնարավորություն կա երկարաձգելու դրանց աշխատանքը։ Իրանի ներքին գործերի նախարարության ղեկավար Ահմադ Վահիդիի խոսքով՝ այս ընտրություններում մեծ նշանակություն է տրվում անվտանգության հարցին։ Այդ առումով ընտրատեղամասերում կարգուկանոնը կապահովի իրավապահ մարմինների մոտ 180 հազար աշխատակից։
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին քվեարկել է ընտրատեղամասերի բացումից հետո առաջին րոպեներին։

Избирательные участки для голосования на президентских выборах в Иране открылись по всей стране в 08:00 по местному времени (08:30 по ереванскому времени). Арменпресс передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Как сообщил представитель избирательного штаба Ирана Мохсен Эслами, избирательные участки дожны быть закрыты в 18:00 (18:30 по ереванскому времени), но при необходимости их работа будет продлена. По словам главы МВД Ирана Ахмада Вахиди, на этих выборах вопросу безопасности уделяется большое внимание. Порядок на избирательных участках будут обеспечивать около 180 000 сотрудников правоохранительных органов.
Духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи проголосовал в первые же минуты после открытия избирательных участков.