Իրանում նախագահական ընտրություններից առաջ լռության օր է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահի թեկնածուների նախընտրական քարոզարշավի ժամկետն ավարտվել է, հունիսի 27-ին երկրում հայտարարվել է լռության օր:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, բոլոր թեկնածուները, կուսակցությունները, քաղաքական շարժումները, նրանց կողմնակիցները չպետք է քարոզչական որևէ արշավ իրականացնեն։
Իրանի նախագահի պաշտոնի համար պայքարի մեջ կմտնեն հինգ քաղաքական գործիչ։ Նրանց թվում են խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, Թեհրանի քաղաքապետ Ալիռեզա Զաքանին, Անվտանգության խորհրդում հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Սայիդ Ջալիլին, ներքին գործերի և արդարադատության նախարարությունների նախկին ղեկավար Մոսթաֆա Փուրմոհամադին (բոլորը պահպանողականներ) և առողջապահության նախկին նախարար Մասուդ Պեզեշկիյանը (ռեֆորմիստ)։
Իրանի փոխնախագահ Ամիր Հոսեյն Ղազիզադե Հաշեմին հունիսի 26-ին հայտարարել էր, որ հանում է իր թեկնածությունը՝ հօգուտ մյուս պահպանողական թեկնածուների։
Նախընտրական քարոզարշավին հատկացված երկու շաբաթվա ընթացքում թեկնածուների միջև կայացել են հինգ փուլի հեռուստաբանավեճեր։ Դրանցից յուրաքանչյուրը նվիրված է եղել կոնկրետ թեմայի. տնտեսություն, արտաքին քաղաքականություն, մշակույթ, սոցիալական քաղաքականություն և կառավարության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացում։
Նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ողբերգական մահից հետո Իրանում արտահերթ նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 28-ին։

В Иране день тишины перед президентскими выборами
Предвыборная кампания кандидатов на пост президента Ирана завершилась, 27 июня в стране объявлен день тишины.
Как передает Арменпресс, все кандидаты, партии, политические движения и их сторонники должны прекратить свои агитационные кампании.
В борьбу за пост президента Ирана вступят пять политиков. Среди них спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф, мэр Тегерана Алиреза Закани, представитель духовного лидера в Совете безопасности Саид Джалили, бывший глава министерств внутренних дел и юстиции Мостафа Пурмохамади (все консерваторы) и бывший министр здравоохранения Масуд Пезешкиян (реформист).
Вице-президент Ирана Амир Хоссейн Газизаде Хашеми объявил 26 июня, что снимает свою кандидатуру в пользу других консервативных кандидатов.
В течение двух недель, отведенных на предвыборную кампанию, между кандидатами состоялись пятиэтапные теледебаты. Каждый из них был посвящен определенной теме - экономика, внешняя политика, культура, социальная политика и повышение эффективности работы правительства.
Внеочередные президентские выборы в Иране, назначенные после трагической гибели президента Эбрахима Раиси, пройдут 28 июня.