ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիների վերադարձը Հայաստանի օրակարգում է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Մենք միշտ քննարկել ենք բոլոր գերիների վերադարձի հարցը ՝ լինի Ադրբեջանի, թե միջազգային գործընկերներին հետ։ Սա եղել է մեր օրակարգում, մենք ինտենսիվ աշխատանք ենք տանում այս ուղղությամբ։ 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին որոշակի հաջողություն ունեցանք այդ առումով՝ 32 գերի վերադարձել է, բայց մենք դրանով չենք բավարարվում և շարունակում ենք աշխատել, որպեսզի բոլոր գերիները վերադառնան»,-ասաց Գրիգորյանը։
Հարցին, թե խաղաղության համար դա գլխավոր նախապայման չէ՞, Գրիգորյանը պատասխանեց, որ ճիշտ չէ այդ հարցը փոխկապակցել խաղաղության պայմանագրի հետ, որովհետև գերիները պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնան Հայաստան։

Возвращение всех армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане, - в повестке Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян.
"Мы всегда обсуждали вопрос возвращения всех заключенных, как с Азербайджаном, так и с международными партнерами. Это было в нашей повестке, мы интенсивно работаем в этом направлении. 7 декабря 2023 года мы добились определенного успеха в этом плане - вернулись 32 пленных, но мы этим не удовлетворены и продолжаем работать, чтобы все пленные вернулись", - сказал Григорян.
На вопрос, не является ли вопрос пленных предусловием для подписания мирного договора, Григорян ответил, что увязывать эти вопросы неправильно, поскольку пленные должны как можно скорее вернуться в Армению.