ԱՄՆ-ն և Չինաստանը 5 տարվա ընթացքում առաջին անգամ միջուկային զենքի շուրջ ոչ պաշտոնական բանակցություններ են վարել. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն և Չինաստանը մարտին վերսկսել են միջուկային զենքի շուրջ ոչ պաշտոնական բանակցությունները՝ 5 տարվա ընթացքում առաջին անգամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով հանդիպմանը ներկա ամերիկացի պատվիրակներին։
Ըստ գործակալության՝ Չինաստանի ներկայացուցիչներն իրենց ամերիկացի պաշտոնակիցներին հայտնել են, որ ատոմային սպառնալիքի չեն դիմի Թայվանի հարցով։
«Նրանք ամերիկյան կողմին ասացին, որ լիովին համոզված են, որ ի վիճակի են Թայվանի համար սովորական պայքարում հաղթել առանց միջուկային զենքի», - հայտնել է գիտնական Դեյվիդ Սանտորոն՝ «Track Two»-ի (Երկրորդ ուղու դիվանագիտություն) բանակցությունների ամերիկացի կազմակերպիչը։
«Track Two» բանակցությունների մասնակիցները սովորաբար նախկին պաշտոնյաներ և գիտնականներ են, որոնք կարող են խոսել իրենց կառավարությունների դիրքերից։ Իսկ կառավարությունների միջև բանակցությունները հայտնի են որպես «Track One» (Առաջին ուղու դիվանագիտություն):
Շանհայում տեղի ունեցած երկօրյա բանակցությունների ժամանակ Վաշինգտոնը ներկայացրել են շուրջ 5 պատվիրակներ, այդ թվում՝ նախկին պաշտոնյաներ և գիտնականներ։ Չինաստանի պատվիրակությունն ընդգրկել է գիտնականների և վերլուծաբանների, այդ թվում՝ Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի նախկին սպաների։
Ի պատասխան Reuters-ի հարցման՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը հայտնել է, որ «Track Two» բանակցությունները կարող են «օգտակար» լինել։ Պետքարտուղարությունը մարտին կայացած բանակցություններին չի մասնակցել, սակայն տեղյակ է եղել դրա մասին։
«Track Two» բանակցությունները երկու տասնամյակ տևած միջուկային զենքի և դիրքորոշման շուրջ երկխոսության մի մասն են։ Դրանք դադարել էին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը 2019 թվականին դադարեցրեց ֆինանսավորումը:
Կորոնավիրուսի համավարակից հետո կիսապաշտոնական բանակցությունները վերսկսվել էին, սակայն դրանց ընթացքում քննարկվել էր անվտանգության և էներգետիկայի հարցերի ավելի լայն շրջանակ․ Շանհայի բանակցություններն առաջինն էին վերջին տարիներին, որ հանգամանորեն անդրադարձել են միջուկային զենքին։
Դեյվիդ Սանտարոն հայտնել է, որ կողմերը նախատեսում են 2025 թվականին շարունակել բանակցությունները։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության՝ 2023 թ․ գնահատման համաձայն՝ Պեկինն ունի 500 օպերացիոն միջուկային մարտագլխիկներ, իսկ մինչև 2030 թվականը, հավանաբար, դրանց թիվը կավելացնի 1000-ով։

U.S. and China hold first informal nuclear talks in 5 years – Reuters exclusive
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The United States and China resumed semi-official nuclear arms talks in March for the first time in five years, with Beijing's representatives telling U.S. counterparts that they would not resort to atomic threats over Taiwan, Reuters reports, citing two American delegates who attended.
"They told the U.S. side that they were absolutely convinced that they are able to prevail in a conventional fight over Taiwan without using nuclear weapons," said scholar David Santoro, the U.S. organiser of the Track Two talks, the details of which are being reported by Reuters for the first time.
Participants in Track Two talks are generally former officials and academics who can speak with authority on their government's position, even if they are not directly involved with setting it. Government-to-government negotiations are known as Track One.
Washington was represented by about half a dozen delegates, including former officials and scholars at the two-day discussions, which took place in a Shanghai hotel conference room. Beijing sent a delegation of scholars and analysts, which included several former People's Liberation Army officers, the report adds.
A State Department spokesperson said in response to Reuters' questions that Track Two talks could be "beneficial". The department did not participate in the March meeting though it was aware of it, the spokesperson said.
The Track Two talks are part of a two-decade nuclear weapons and posture dialogue that stalled after the Trump administration pulled funding in 2019.
After the COVID-19 pandemic, semi-official discussions resumed on broader security and energy issues, but only the Shanghai meeting dealt in detail with nuclear weapons and posture.
Santoro, who runs the Hawaii-based Pacific Forum think-tank, said more discussions were being planned in 2025.
The U.S. Department of Defense estimated last year that Beijing has 500 operational nuclear warheads and will probably field more than 1,000 by 2030. That compares to 1,770 and 1,710 operational warheads deployed by the U.S. and Russia respectively.