Բլինքենն Ալիևի հետ զրույցում ընդգծել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել է Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրն անհապաղ ավարտին հասցնելու և կնքելու կարևորությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Պետքարտուղարն ընդունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի շարունակական առաջընթացը խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ և ընդգծել համաձայնագրի անհապաղ կնքման կարևորությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Բլինքենը կրկնել է, որ Միացյալ Նահանգները ցանկացած ձևով հավատարիմ է մնում կողմերի համար օգտակար հետագա ներգրավվածությանն աջակցելուն:
«Շեշտելով Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը՝ պետքարտուղարն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ կառուցողական համագործակցության անհրաժեշտությունն ընդհանուր կլիմայական և էներգետիկ նպատակներին հասնելու համար: Էնթոնի Բլինքենը շեշտել է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է COP29-ի բարեհաջող անցկացմանը նպաստելուն և կոչ է արել  ամրապնդել ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունները»,- նշված է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Բլինքենը նորից կոչ է արել Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին և ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։
«Նա Ադրբեջանին կոչ է արել դա անել հնարավորինս շուտ»,- ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարի ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Blinken underscored the significance of concluding a peace agreement with Armenia in a phone call with Aliyev
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. U.S. Secretary of State Antony J. Blinken underscored the significance of concluding a peace agreement with Armenia during a telephone conversation with Azerbaijani President Ilham Aliyev, according to a readout from the office of the State Department Spokesperson.
“The Secretary recognized ongoing progress by Armenia and Azerbaijan toward a peace agreement and underscored the significance of concluding an agreement without delay,” the readout says.
Secretary Blinken reiterated the United States remains willing to support further engagement in any way useful to the parties.
“Emphasizing the importance of the U.S.-Azerbaijan bilateral relationship, the Secretary highlighted constructive cooperation with Azerbaijan on our shared climate and energy goals, adding the United States was committed to helping make COP29 a success. He called for a renewed and stronger bilateral relationship between the United States and Azerbaijan,” the readout adds.
During the conversation Secretary Blinken again urged Azerbaijan to adhere to its international human rights obligations and commitments and release all those unjustly detained.