Շվեդիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել է ԱՄՆ-ի հետ ռազմական համագործակցության համաձայնագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել է ԱՄՆ-ի հետ ռազմական համագործակցության համաձայնագրին (Defense Cooperation Agreement, DCA), որն ամերիկյան կողմին հնարավորություն կտա օգտվել Շվեդիայի ռազմակայաններից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են արևմտյան լրատվամիջոցները։
Գրեթե հինգ ժամ տևած քննարկումներից հետո փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 266 պատգամավոր, դեմ՝ 37-ը, իսկ մնացած 46 օրենսդիրները բացակայել են նիստից։
Համաձայնագիրը, որն ստորագրվել է Ստոկհոլմի և Վաշինգտոնի կողմից 2023 թվականի դեկտեմբերին, ենթադրում է հնարավորության տրամադրում Միացյալ Նահանգներին՝ օգտվելու Շվեդիայի 17 ռազմակայաններից և զորավարժարաններից, ինչպես նաև թույլ է տալիս ամերիկյան կողմին այնտեղ պահել ռազմական տեխնիկա, զենք և զինամթերք։
Պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու համար Շվեդիայի խորհրդարանը պետք է նաև որոշում կայացնի օրենսդրական փոփոխությունների մասին, որոնք անհրաժեշտ են, որ ամերիկյան զորքերը կարողանան գործել Շվեդիայում: ԱՄՆ զինծառայողները կենթարկվեն ամերիկյան օրենքներին, երբ գտնվելիս լինեն Շվեդիայի տարածքում:
Նորվեգիայի և ԱՄՆ-ի DCA պայմանագրում արված է  վերապահություն, որ Նորվեգիան չի ընդունի միջուկային զենքի պահեստավորում կամ դրա կիրառմամբ զորավարժություններ: Ըստ շվեդական Dagens Nyheter թերթի տվյալների՝ շվեդ-ամերիկյան համաձայնագրում նման վերապահություն չկա, բայց Շվեդիան կարող է հրաժարվել որոշակի պաշտպանական նյութեր պահելուց, եթե դա անհրաժեշտ համարի:

Парламент Швеции одобрил соглашение о военном сотрудничестве с США
Парламент Швеции одобрил соглашение о сотрудничестве в области обороны (DCA) с США, которое позволит американской стороне использовать шведские военные базы. Как передает "Арменпресс", об этом сообщают западные СМИ.
После почти пятичасовых обсуждений за документ проголосовали 266 депутатов, против - 37, а остальные 46 депутатов на заседании отсутствовали.
Соглашение, подписанное Стокгольмом и Вашингтоном в декабре 2023 года, предполагает предоставление США доступа к 17 военным базам и полигонам в Швеции, а также разрешение американской стороне хранить там военную технику, вооружение и боеприпасы.
Чтобы договор вступил в силу, шведский парламент также должен принять решение о законодательных изменениях, необходимых для того, чтобы американские войска могли действовать в Швеции. Военнослужащие США, находясь на шведской земле, будут подчиняться законам США.
В договоре DCA между Норвегией и Соединенными Штатами существует оговорка, что Норвегия не приемлет складирование ядерного оружия или проведение учений с его использованием.
По данным шведской газеты Dagens Nyheter, такой оговорки в шведско-американском соглашении нет, однако Швеция может отказаться от хранения определенных оборонных материалов, если сочтет это необходимым.