Գերմանիայի պաշտպանության ծախսերը տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ հասել են ՀՆԱ-ի 2 %-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի պաշտպանության բյուջետային ծախսերը 2024 թվականին ավելի քան 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հասել են համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 2 %-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին է վկայում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանական ծախսերի վերաբերյալ զեկույցը։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Գերմանիան 2024 թվականին պաշտպանության համար կծախսի 90,5 միլիարդ եվրո, ինչը համարժեք է երկրի ՀՆԱ-ի 2,12 %-ին։ 2023 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 1,64 %:
Զեկույցում ընդգծվում է, որ դա առայժմ գնահատման ցուցանիշն է։ Այն կազմելիս օգտագործվում են մասնակից երկրների ռազմական ծախսերի տվյալները, ինչպես նաև նրանց տնտեսության և ժողովրդագրական վիճակագրության տվյալները՝ վերցված այլ միջազգային կազմակերպություններից, ինչպիսին Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունն է:
Քանի որ 2024 թվականի տեղեկատվությունը և ՀՆԱ-ի կանխատեսումները տարբերվում են տարբեր աղբյուրների մոտ, ապա ՆԱՏՕ-ի վերջնական գնահատումները կարող են տարբերվել ԶԼՄ-ների կամ անդամ երկրների կառավարությունների համանման հաշվարկներից:
Ռազմական ծախսերը մինչև ՀՆԱ-ի 2 %-ին հասցնելու խնդիրը դրվել է 2014 թ․ սեպտեմբերին Ուելսում ՆԱՏՕ-ի երկրների գագաթնաժողովում՝ դա հիմնավորելով «ռուսական սպառնալիքով»՝ Ռուսաստանին Ղրիմի միացման պատճառով։ 2023 թ․ հուլիսին Վիլնյուսի գագաթնաժողովում որոշում է ընդունվել, որ ՀՆԱ-ի 2 %-ը չպետք է դառնա ՆԱՏՕ-ի երկրների համար նպատակ, այլ պետք է լինի պաշտպանական ծախսերի նվազագույն մակարդակը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հունիսի 17-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հանդիպմանը հայտնել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ 32 երկրներից 23-ը 2024 թվականին իրենց ռազմական ծախսերը հասցրել են մինչև ՀՆԱ-ի 2 %-ին:

Расходы Германии на оборону впервые за десятилетия достигли порога в 2% от ВВП
Бюджетные расходы Германии на оборону достигнут в 2024 году 2% ВВП. Это впервые за более чем 30 лет. Как сообщает "Арменпресс", об этом свидетельствует отчет об оборонных расходах стран-членов НАТО.
Согласно документу, Германия в 2024 году потратит на оборону 90,5 млрд евро, что эквивалентно 2,12% ВВП страны. В 2023 году этот показатель составил 1,64%.
В отчете подчеркивается, что на данный момент это оценочный показатель. При его составлении используются данные о военных расходах стран-участниц, а также об их экономике и демографической статистике, взятые из других международных организаций, как Организация экономического сотрудничества и развития.
Поскольку информация и прогнозы ВВП на 2024 год у разных источников различны, окончательные оценки НАТО могут отличаться от аналогичных оценок СМИ или правительств стран-членов.
Задача довести военные расходы до 2% ВВП была поставлена на саммите НАТО в Уэльсе в сентябре 2014 года со ссылкой на “российскую угрозу” в связи с присоединением Крыма к России. В июле 2023 года на саммите в Вильнюсе было принято решение, что 2% ВВП должны стать для стран НАТО минимальным уровнем оборонных расходов.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг на встрече с президентом США Джо Байденом 17 июня сообщил, что 23 государства из 32 стран-членов НАТО в 2024 году довели свои военные расходы до 2% ВВП.