Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանից ոչ մի պատվիրակություն Ուկրաինա չի մեկնել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն, անդրադառնալով նրան, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կոչ է արել հայ խորհրդարանականներին ներկայացնել Բուչայում իբր սպանվածների ցուցակը, որը նրանց է փոխանցել Կիևը, հայտարարեց, որ Հայաստանից ոչ մի պատվիրակություն չի գնացել Ուկրաինա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ ԱԺ նախագահը հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացում՝ ընդգծելով, որ չի մեկնաբանում Մարիա Զախարովային։
«Ասել է նաեւ, որ ինչ-որ պատվիրակություն է գնացել Ուկրաինա: Ոչ մի պատվիրակություն չի գնացել Հայաստանից, բայց կարող եմ տիկին Զախարովային կամ ԱԳՆ-ին խնդրել, որ իմ լրատվականը կամ իմ օգնականը փոխանցի, օրինակ, ԼՂ-ում վերջին ռազմական գործողությունների ժամանակ 200-ից ավելի մահացած հայերի անունը: Կարող եմ 100 հազարից ավելի փախստականների անունները փոխանցել տամ, եթե իրենց հետաքրքիր է, այն տարածքում, որտեղ իրենք խաղաղապահ գործունեություն էին ծավալում»,- ասաց Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ արդեն գործելաոճ դարձած աբսուրդներ ու ստեր չի մեկնաբանում։
«Նա ուղղակի սուտ է խոսում»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանն՝ անդրադառնալով Մարիա Զախարովայի ենթադրություններին։
Դիտարկմանը, որ Նոր Նորքի թաղապետն էր մեկնել Ուկրաինա, Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ կփոխանցի Նոր Նորքի թաղապետարանին, Նոր Նորքի թաղապետարանը պաշտոնապես կպատասխանի Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցչությանը:
«Ես խոսք եմ տալիս, որ թաղապետարանը կպատասխանի կամ կգրի: Կարող է մեր հարեւանի ամուսինն էլ է գնացել Ուկրաինա: Չի կարող որեւէ պատգամավոր տեղ գնա ու որեւէ մեկը դրա մասին չիմանա, էլ չեմ ասում պատգամավորական խումբ: Սուտ է, ստեր»,- եզրափակեց ԱԺ նախագահը։

Спикер НС Армении ответил на заявления официального представителя МИД РФ
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян, коснувшись вопроса о том, что официальный представитель МИД РФ Мария Захарова призвала армянских парламентариев представить список убитых в Буче, который был передан им из Киева, отметил, что никакая делегация из Армении не ездила в Украину.
Как сообщает Арменпресс, об этом спикер НС Армении сказал на брифинге с журналистами, подчеркнув, что не комментирует слова Марии Захаровой.
“Она также сказала, что какая-то делегация посетила Украину. Никакая делегация не ехала из Армении, но я могу попросить мою пресс-службу или моего помощника передать госпоже Захаровой или МИД, например, список более 200 армян, погибших в ходе последней военной операции в Нагорном Карабахе. Могу передать список более 100 тысяч беженцев, если им интересно, из того района, где они осуществляли миротворческую деятельность”, - сказал Симонян.
Он отметил, что не комментирует абсурд и ложь, которые уже стали обычной рабочей практикой.
“Она просто лжет”, - заявил Ален Симонян, коснувшись предположений Марии Захаровой.
Относительно сообщения о том, что глава административного района Нор Норк города Еревана посетил Украину, Ален Симонян отметил, что передаст администрации Нор Норка, чтобы администрация Нор Норка официально ответила представительству МИД РФ.
“Обещаю, что администрация района ответит или напишет. Может быть, муж нашей соседки тоже поехал в Украину. Ни один депутат, тем более группа депутатов, не может куда-то поехать и об этом никто не узнает. Это ложь, много лжи”, - заключил спикер Национального Собрания.