Անտոնիու Գուտերեշը ցավակցություն է հայտնել Իրանի ժողովրդին և կառավարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը վշտացած է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի մահվան կապակցությամբ և ցավակցություն է հայտնում նրանց ընտանիքներին, ժողովրդին և Իրանի կառավարությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին ասվում է Գուտերեշի քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի մեկնաբանության մեջ։
«Գլխավոր քարտուղարը վշտացած է մայիսի 19-ին ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի, արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և նրանց գործընկերների մահվան կապակցությամբ», - ասել է Դյուժարիկը:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը հայտնել էր, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ուղղաթիռը վայրէջք կատարելիս կործանվել էր Իրանի Արևելյան Ադրբեջանի նահանգում, երբ նա երկրի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և այլ պաշտոնյաների հետ վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։ Կործանված ուղղաթիռում գտնվողներից ոչ ոք ողջ չի մնացել։
Համաձայն Իրանի սահմանադրության՝ նախագահի մահվան դեպքում նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կստանձնի երկրի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Մոխբերը մինչև ընտրությունների անցկացումը։

UN chief extends condolences to Iran over deaths of president
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. United Nations Secretary-General António Guterres has issued a message to express his condolences on the deaths of Iranian President Ebrahim Raisi and Foreign Minister Hossein Amirabdollahian in a helicopter crash.
Stephane Dujarric, spokesperson for the United Nations Secretary-General Antonio Guterres, said in a statement on Monday that Guterres had offered his sincere condolences to the families of the deceased and to the Government and people of the Islamic Republic of Iran, IRNA reports.
“The Secretary-General is saddened by the death of H.E. Mr. Seyyed Ebrahim Raisi, President of the Islamic Republic of Iran, H.E. Mr. Hossein Amir-Abdollahian, Minister for Foreign Affairs, and their colleagues in a helicopter accident on 19 May” said the statement.