Ռուսաստանն ազատ է արձակել Հայաստանի կողմից հետախուզվող ադրբեջանցուն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացի Քամիլ Զեյնալին, որը Ռուսաստանի իրավապահների կողմից ձերբակալվել էր Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում, ազատ է արձակվել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Զեյնալիի փաստաբան Ալեքբեր Գարաևը։
Գարաևն ավելի վաղ ասել էր, որ Զեյնալիին մեղադրանք է առաջադրվել Հայաստանի քրեական օրենսգրքի 135-րդ (մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ), 147-րդ (վարձկանությունը) և 149-րդ (ռազմական ագրեսիան) հոդվածներով։
Ավելի վաղ Քամիլ Զեյնալին «Ինստագրամ»-ի իր էջում տեսաուղերձ էր հրապարակել՝ հայտնելով, որ իրեն ձերբակալել են Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում։ Նա ասել էր, որ ՌԴ իրավապահները իրեն հայտնել են, որ Հայաստանի կողմից իր նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Արմենպրես»-ին հայտնել էին, որ Մոսկվայում Զեյնալիի ձերբակալման վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն դատախազությունը չունի։
ՀՀ ՆԳՆ խոսնակ Արամ Սարգսյանն էլ «Արմենպրես»-ին հայտնել էր, որ Հայաստանը Քամիլ Զեյնալիի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ սպանության մեղադրանքով։

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Russian authorities have released Azerbaijani national Kamil Zeynalli after briefly detaining him at a Moscow airport pursuant to an Armenian international arrest warrant, his lawyer has said.
Kamil Zeynalli’s lawyer Alekber Garayev told Azeri media that his client is wanted by Armenia under Article 135 (crimes against humanity), 147 (mercenaryism) and 149 (aggression) of the Armenian Criminal Code.
Other media reports said Zeynalli is also wanted under Article 140 (war crimes committed through prohibited methods of warfare).
The general prosecution of Armenia, however, told Armenpress that they don’t have any official information about Zeynalli’s arrest in Moscow.
Zeynalli is on Armenia’s interstate wanted list, Ministry of Internal Affairs spokesperson Narek Sargsyan told Armenpress. He did not elaborate. “The mentioned individual is on the interstate wanted list on a murder charge,” he said.