Ռուսաստանն ազատ է արձակել Հայաստանի կողմից հետախուզվող ադրբեջանցուն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացի Քամիլ Զեյնալին, որը Ռուսաստանի իրավապահների կողմից ձերբակալվել էր Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում, ազատ է արձակվել։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Զեյնալիի փաստաբան Ալեքբեր Գարաևը։
Գարաևն ավելի վաղ ասել էր, որ Զեյնալիին մեղադրանք է առաջադրվել Հայաստանի քրեական օրենսգրքի 135-րդ (մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ), 147-րդ (վարձկանությունը) և 149-րդ (ռազմական ագրեսիան) հոդվածներով։
Ավելի վաղ Քամիլ Զեյնալին «Ինստագրամ»-ի իր էջում տեսաուղերձ էր հրապարակել՝ հայտնելով, որ իրեն ձերբակալել են Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում։ Նա ասել էր, որ ՌԴ իրավապահները իրեն հայտնել են, որ Հայաստանի կողմից իր նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Արմենպրես»-ին հայտնել էին, որ Մոսկվայում Զեյնալիի ձերբակալման վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն դատախազությունը չունի։
ՀՀ ՆԳՆ խոսնակ Արամ Սարգսյանն էլ «Արմենպրես»-ին հայտնել էր, որ Հայաստանը Քամիլ Զեյնալիի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ սպանության մեղադրանքով։

Россия освободила азербайджанца, объявленного Арменией в международный розыск
Освобожден гражданин Азербайджана Камил Зейнали, объявленный Арменией в международный розыск по обвинению в убийстве, задержанный сегодня российскими правоохранителями в московском аэропорту Домодедово.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил адвокат Зейнали Алекбер Гараев.
Ранее Гараев сообщил, что Зейнали предъявлено обвинение по статьям Уголовного Кодекса Республики Армения: 135 (преступления против человечности), 140 (военные преступления с использованием запрещенных методов ведения войны), 147 (наемничество) и 149 (военная агрессия).
Камил Зейнали опубликовал на своей странице в Instagram видеообращение, в котором заявил, что его задержали в московском аэропорту Домодедово. Он сказал, что российские правоохранители сообщили ему, что задержан, поскольку объявлен Арменией в международный розыск.
Ранее пресс-секретарь МВД РА Арам Саркисян сообщил «Арменпресс», что Армения объявила в международный розыск Камила Зейнали по обвинению в убийстве.
В Генпрокуратуре РА ответили «Арменпресс», что не располагают официальной информацией о задержании Камила Зейнали в Москве.