Հայաստանն Ադրբեջանին կփոխանցի ականապատ դաշտերի 8 նոր տեղեկամատյաններ. ՀՀ ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել ականապատ դաշտերի 8 նոր տեղեկամատյաններ, որոնք առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերների: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ-ից։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը արտահայտելով իր հավատարմությունը Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգին եւ ելնելով հումանիտար նկատառումներից, 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին եւ նոյեմբերի 29-ին, առանց նախապայմանների Ադրբեջանական Հանրապետության ներկայացուցիչներին է փոխանցել ԱՀ տարածքում գտնվող ականապատ դաշտերի թվով 972 տեղեկամատյաններ (ֆորմուլյարներ):
Այս միակողմանի հումանիտար քայլից հետո Ադրբեջանական Հանրապետությունը տեղեկատվական արշավ է սկսել, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով ոչ ճշգրիտ եւ ոչ ամբողջական տեղեկամատյաններ տրամադրելու մեջ եւ հումանիտար քայլը օգտագործելով ատելություն բորբոքելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները հրապարակային եւ աշխատանքային մակարդակներում բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ տրամադրության տակ ավելի լավ որակի քարտեզներ պարզապես չկան: Իսկ փոխանցված քարտեզները ձեռքբերված են եղել ԼՂ զինծառայողների միջոցով:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ականի պայթյունից ԱՀ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի քանի տեղեկատվություններից հետո եւ ի շարունակություն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածության, այն է շոշափելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել թվով 8 նոր տեղեկամատյաններ:
Այդ տեղեկամատյանները առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերների»:

Armenia to provide new minefield maps to Azerbaijani side in coming days, announces National Security Service of Armenia
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS.The Armenian National Security Service has resumed the survey work among ex-servicemen of Nagorno-Karabakh, resulting in the identification of eight new documents containing information on minefields, which will be transferred to the Azerbaijani side through working channels in the coming days.
The copies of these documents will be handed over to the international partners, the National Security Service of the Republic of Armenia said in a statement.
"Committed to the peace agenda with Azerbaijan and based on humanitarian considerations, the Republic of Armenia transferred 972 minefield maps with information about to Azerbaijan on June 12, July 3, October 19, November 1 and November 29, 2021 without preconditions.
Following this unilateral humanitarian gesture, the Republic of Azerbaijan initiated an information campaign, accusing the Republic of Armenia of providing inaccurate and incomplete maps and using the humanitarian step to incite hatred.
Representatives of the Republic of Armenia have repeatedly stated at the public and working levels that there are simply no better quality maps at the disposal of the Republic of Armenia. And the transferred maps were obtained through Nagorno-Karabakh servicemen.
Following the agreement established on December 7, 2023, between the office of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the administration of the President of the Republic of Azerbaijan, aimed at taking tangible steps to build trust between the two states, the National Security Service of the Republic of Armenia has resumed survey work among former military personnel of Nagorno-Karabakh. As a result, eight new documents containing information on minefields have been identified.
These minefield maps will be transmitted to the Azerbaijani side through official channels in the coming days, and copies of these documents will be provided to our international partners," reads the statement.