Հայաստանն Ադրբեջանին կփոխանցի ականապատ դաշտերի 8 նոր տեղեկամատյաններ. ՀՀ ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել ականապատ դաշտերի 8 նոր տեղեկամատյաններ, որոնք առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերների: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ-ից։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը արտահայտելով իր հավատարմությունը Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգին եւ ելնելով հումանիտար նկատառումներից, 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին եւ նոյեմբերի 29-ին, առանց նախապայմանների Ադրբեջանական Հանրապետության ներկայացուցիչներին է փոխանցել ԱՀ տարածքում գտնվող ականապատ դաշտերի թվով 972 տեղեկամատյաններ (ֆորմուլյարներ):
Այս միակողմանի հումանիտար քայլից հետո Ադրբեջանական Հանրապետությունը տեղեկատվական արշավ է սկսել, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով ոչ ճշգրիտ եւ ոչ ամբողջական տեղեկամատյաններ տրամադրելու մեջ եւ հումանիտար քայլը օգտագործելով ատելություն բորբոքելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները հրապարակային եւ աշխատանքային մակարդակներում բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ տրամադրության տակ ավելի լավ որակի քարտեզներ պարզապես չկան: Իսկ փոխանցված քարտեզները ձեռքբերված են եղել ԼՂ զինծառայողների միջոցով:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ականի պայթյունից ԱՀ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի քանի տեղեկատվություններից հետո եւ ի շարունակություն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածության, այն է շոշափելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել թվով 8 նոր տեղեկամատյաններ:
Այդ տեղեկամատյանները առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերների»:

Армения в ближайшие дни передаст азербайджанской стороне новые карты минных полей: СНБ Армении
Армения по рабочим каналам в ближайшие дни передаст азербайджанской стороне новые карты минных полей. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении СНБ Армении, которое приводим полностью:
“Выражая свою приверженность мирной повестке с Азербайджаном и исходя из гуманитарных соображений, Республика Армения 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 ноября и 29 ноября 2021 года без каких-либо предусловий передала представителям Азербайджанской Республики 972 формуляра о местонахождении минных полей на территории Азербайджанской Республики.
После этого одностороннего гуманитарного шага Азербайджанская Республика начала информационную кампанию, обвиняя Республику Армения в предоставлении неточных и неполных формуляров и используя гуманитарный шаг для разжигания ненависти.
Представители Республики Армения неоднократно заявляли на публичном и рабочем уровнях, что карт лучшего качества в распоряжении Республики Армения просто нет. А переданные карты были получены через военнослужащих НК.
После нескольких сообщений азербайджанских СМИ о телесных повреждениях граждан Азербайджанской Республики в результате взрыва мины, и в продолжение договоренности, достигнутой 7 декабря 2023 года в результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики о необходимости предпринять ощутимые шаги в направлении укрепления доверия между двумя государствами, Служба национальной безопасности Республики Армения возобновила опросную работу среди бывших военнослужащих Нагорного Карабаха, в результате чего выявлено 8 новых формуляров.
Эти формуляры по рабочим каналам в ближайшие дни будут переданы азербайджанской стороне. Копии этих документов будут переданы международным партнерам”.