Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակը նշանավորվել է նամականիշի մարմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի շրջանակում կոմպոզիտորի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել «Աշխարհահռչակ հայեր. Արամ Խաչատրյան» թեմային նվիրված նամականիշի մարման արարողությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Արտակ Ղուլյանը, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը, ՀՀ ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա պատկերված է հայ աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր, դիրիժոր և մանկավարժ Արամ Խաչատրյանը (1903-1978 թթ.):
Նամականիշի վրա նաև պատկերված են կոմպոզիտորի ստորագրության անգլերեն տարբերակը, Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված լոգոտիպը, «Արամ Խաչատրյան» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն:
Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները համաշխարհային երաժշտական գանձարանի նմուշներից են: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Խաչատրյանին դասել է 20-րդ դարի ամենահայտնի կոմպոզիտորների շարքին:

120-летие Арама Хачатуряна ознаменовалось погашением марки
По случаю 120-летия Арама Хачатряна в Доме-музее композитора прошла церемония погашения марки «Всемирно известные армяне. Арам Хачатурян.
Как передает «Арменпресс», Министерство образования, науки, культуры и спорта РА сообщило, что погашение марки провели руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр высокотехнологичной промышленности Роберт Хачатрян, заместитель генерального директора компании «Айпост» Артак Гулян, директор Дома-музея Арама Хачатуряна Армине Григорян и президент Ассоциации филателистов Армении Овик Мусаелян.
На марке номиналом в 500 драмов изображен всемирно известный армянский композитор и дирижер Арам Хачатурян (1903-1978).
Также изображена подпись композитора английскими буквами, логотип, посвященный 120-летию Арама Хачатуряна, надпись «Арам Хачатурян» на армянском и английском языках.
Произведения Арама Хачатряна числятся среди лучших образцов мировой музыкальной сокровищницы. ЮНЕСКО включила Арама Хачатуряна в число самых известных композиторов ХХ века.