Հայաստանն ու Նեպալը քննարկել են հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Նեպալի արտաքին գործերի նախարարՆարայան Պրակաշ Սաուդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Նեպալի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Զրուցակիցներն ընդգծել են տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտությունը՝ կարևորելով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը և առևտրատնտեսական կապերի խորացումը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրներին առնչվող օրակարգային հարցերում կողմերի միջև համագործակցության փորձը:
Հայաստանի և Նեպալի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծել են նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության կարևորությունը:

Армения и Непал обсудили перспективы развития отношений
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял министра иностранных дел Непала Нараяна Пракаша Сауда.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство иностранных дел РА.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития отношений между Арменией и Непалом. Собеседники подчеркнули необходимость более активной реализации двустороннего потенциала в различных сферах, сделав акцент на расширении договорно-правового поля и углублении торгово-экономических связей.
Также были обсуждены вопросы взаимодействия на международных площадках. Стороны с удовлетворением отметили сотрудничество сторон на международных площадках, в том числе и в вопросах, касающихся развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Непала также подчеркнули важность региональной взаимосвязанности.