Հայաստանն ու Բոտսվանան դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունն ու Բոտսվանայի Հանրապետությունը հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 14-ին Երևանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Բոտսվանայի արտաքին գործերի նախարար Լեմոգանգ Կվապեն ստորագրեցին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին հայտարարություն:
«Իսկապես մենք նոր գլուխ ենք բացում մեր հարաբերություններում: Մենք ֆորմալ առումով հիմնադրում ենք այդ հարաբերությունները, առնվազն դիվանագիտական մասը: Եվ լիահույս ենք, հետագայում մեր աշխատանքի շնորհիվ, նաև այն արժեքների հիման վրա, որոնք մենք կիսում ենք, զարգացնել մեր համագործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում՝ սկսած գյուղատնտեսությունից, մինչև գիտություն, կրթություն, նաև համագործակցություն միջազգային հարթակներում»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Լեմոգանգ Կվապեն ևս լիահույս է տարբեր ոլորտներում համագործակցության առումով: Նա նկատեց՝ երկու երկրներն ունեն նման անցյալ, մենք նման իրավիճակների միջով են անցել:
«Հույս ունեմ, որ նոր դռներ են բացվելու ոչ միայն մեր երկրների, այլ նաև ժողովուրդների համար: Ամենակարևորը՝ մենք կիսում ենք ժողովրդավարական արժեքներ, զարգացման արժեքներ: Եվ այսօրվա մեր հանդիպումը վկայում է դրա մասին, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման արդյունքում սպասում եմ, որ մեր ժողովուրդները, մենք՝ որպես քույր-եղբայրներ, ձեռք ձեռքի տված առաջ կգնանք»,-ասաց Բոտսվանայի ԱԳ նախարարը:
Նա հավելեց՝ երկու երկրներն ունեն նմանություններ, փոքր պետություններ են, նման են տնտեսական իրավիճակները, բնակչության թվաքանակը ևս մոտ է:

YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS.The Republic of Armenia and the Republic of Botswana have established diplomatic relations.
On 14 December, in Yerevan the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and theMinister of Foreign Affairsof the Republic ofBotswana Lemogang Kwape signed a statement on establishing diplomatic relations.
"Indeed, we are opening a new chapter in our relations. We hope that, through our further work based on the shared values, we will enhance cooperation in various fields, ranging from agriculture to science, education, and also collaboration on international platforms," said Ararat Mirzoyan.
The Minister of Foreign Affairsof the Republic ofBotswana Lemogang Kwape also expressed hope for cooperation in various fields.
“I hope that new doors will be opened not only for our countries, but also for peoples. We share democratic and development values. And today's meeting proves it. As a result of the establishment of diplomatic relations, I expect that our peoples will move forward hand in hand," said the Minister of Foreign Affairs of Botswana.
Speaking about areas of cooperation, Lemogang Kwape noted that there was also discussion about diamonds.
The Minister of Foreign Affairs of Botswana assured that their team is ready for further cooperation.