Արարատ Միրզոյանն ու Էնթոնի Բլինքենը քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ք. Սկոպյեում՝ ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ոչ կառուցողական կեցվածքին, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտմանն ու առկա հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ առաջարկները՝ հայտնի սկզբունքներին համապատասխան, և վերջիններիս Ադրբեջանի հստակ հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի նախագծի համաձայնեցման ուղղությամբ գրանցել էական առաջընթաց։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ծրագրերի, որոնց համատեքստում նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը՝ ընդգծելով նաև տարածաշրջանի կայունության համար դրա իրականացման արդյունքում ակնկալվող առավելությունները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան երկկողմ օրակարգին։ Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցության ու դրա ընդլայնման հեռանկարների շուրջ։

Armenian FM, U.S. Secretary of State discuss South Caucasus security and stability
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met on November 29 with U.S. Secretary of State Antony Blinken in Skopje within the framework of the 30th OSCE Ministerial Council.
In a readout, the Armenian Foreign Ministry said that Mirzoyan and Blinken discussed issues related to security and stability in the South Caucasus.
The latest developments in the Armenia-Azerbaijan normalization process were also discussed.
Foreign Minister Mirzoyan underscored that despite Azerbaijan’s unconstructive conduct and the ethnic cleansing that was perpetrated in Nagorno-Karabakh, as well as the humanitarian issues, Armenia has conveyed to Azerbaijan proposals regarding the draft peace treaty in line with the well-known principles. Mirzoyan said that in case of Azerbaijan clearly committing to these principles, it will be possible to achieve significant progress in the direction of agreeing the draft.
Regional projects were discussed, and Foreign Minister Mirzoyan cited the Crossroads of Peace project developed by the Armenian government, emphasizing the expected advantages for regional stability resulting from the implementation of the project.
The Armenian-American bilateral agenda was also discussed. Ideas were exchanged around the cooperation in bilateral and multilateral platforms and prospects for enhancing the partnership.