ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը Վաշինգտոնում կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 14-ից 15-ը աշխատանքային այցով կգտնվի Վաշինգտոնում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ծրագրված են հանդիպումներ ԱՄՆ գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
«ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունները նախորդ՝ 2024 թվականին նշանավորվեցին ակտիվ քաղաքական երկխոսությամբ և արժեքավոր ձեռքբերումներով։ Ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումը։ Հունիսի 11-ին Երևանում կայացավ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստը և ուրվագծվեց հարաբերությունների խորացման տեսլականը՝ միտված երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը ռազմավարական գործընկերության բարձրացնելուն:
Նիստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել էր. «Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Մեր երկկողմ օրակարգը շարունակում է ընդլայնվել և ներառել Հայաստանի դիմակայունության և կայուն զարգացման համար կարևոր ուղղություններ։ Հաշվի առնելով երկկողմ հարաբերությունների աճող բնույթն ու դինամիկան՝ մենք հուսով ենք, որ մեր ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, որը կարող է ավելի ամրապնդել մեր բազմաբնույթ համագործակցության կառուցվածքային հիմքերը»:
Տարվա ընթացքում ՀՀ-ԱՄՆ փոխգործակցությունն ակտիվ է եղել տարբեր մակարդակներում և հարթակներում՝ ներառյալ նախարար Միրզոյանի և պետքարտուղար Բլինքենի երկկողմ հանդիպումների ձևաչափով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Foreign Minister Mirzoyan to meet US Secretary of State Antony Blinken in Washington
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will visit Washington on a working trip from January 14 to 15.
According to the Armenian Ministry of Foreign Affairs, meetings are scheduled with U.S. officials, including Secretary of State Antony Blinken.
“Armenia-U.S. relations in 2024 were marked by active political dialogue and significant achievements. On April 5, a trilateral meeting between Armenia, the U.S., and the EU took place. On June 11, the concluding session of the Armenia-U.S. strategic dialogue was held in Yerevan, outlining a vision for deepening relations aimed at elevating the bilateral dialogue to the level of a strategic partnership,” the statement noted.
During the session, the Armenian Foreign Minister emphasized: “At the core of our partnership is a strong commitment to democratic principles. Our bilateral agenda continues to expand and include areas important for Armenia's resilience and sustainable development. Given the growing nature and dynamics of bilateral relations, we hope to elevate our strategic dialogue to a new level of strategic partnership, which can further strengthen the structural foundations of our multifaceted cooperation.”
The statement also highlighted that throughout the year, Armenia-U.S. cooperation was active across various levels and platforms, including bilateral meetings between Minister Mirzoyan and Secretary of State Blinken.