ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը Վաշինգտոնում կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 14-ից 15-ը աշխատանքային այցով կգտնվի Վաշինգտոնում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ծրագրված են հանդիպումներ ԱՄՆ գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ:
«ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունները նախորդ՝ 2024 թվականին նշանավորվեցին ակտիվ քաղաքական երկխոսությամբ և արժեքավոր ձեռքբերումներով։ Ապրիլի 5-ին տեղի ունեցավ ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումը։ Հունիսի 11-ին Երևանում կայացավ ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստը և ուրվագծվեց հարաբերությունների խորացման տեսլականը՝ միտված երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը ռազմավարական գործընկերության բարձրացնելուն:
Նիստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել էր. «Մեր գործընկերության առանցքում է ժողովրդավարական սկզբունքների նկատմամբ ամուր հանձնառությունը: Մեր երկկողմ օրակարգը շարունակում է ընդլայնվել և ներառել Հայաստանի դիմակայունության և կայուն զարգացման համար կարևոր ուղղություններ։ Հաշվի առնելով երկկողմ հարաբերությունների աճող բնույթն ու դինամիկան՝ մենք հուսով ենք, որ մեր ռազմավարական երկխոսությունը կբարձրացնենք նոր՝ ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, որը կարող է ավելի ամրապնդել մեր բազմաբնույթ համագործակցության կառուցվածքային հիմքերը»:
Տարվա ընթացքում ՀՀ-ԱՄՆ փոխգործակցությունն ակտիվ է եղել տարբեր մակարդակներում և հարթակներում՝ ներառյալ նախարար Միրզոյանի և պետքարտուղար Բլինքենի երկկողմ հանդիպումների ձևաչափով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Глава МИД Армении Мирзоян проведет в Вашингтоне встречу с госсекретарем США Энтони Блинкеном
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян с 14 по 15 января с рабочим визитом будет находиться в Вашингтоне.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, запланированы встречи с американскими коллегами, в том числе с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
«Прошлый, 2024 год, был отмечен активным политическим диалогом и ценными достижениями. 5 апреля состоялась трехсторонняя встреча Армения-США-ЕС.
11 июня в Ереване состоялось заключительное заседание Стратегического диалога Армения-США, на котором было изложено видение углубления отношений, направленное на повышение статуса двустороннего диалога до стратегического партнерства.
В ходе заседания глава МИД Армении подчеркнул: «В основе нашего партнерства твердая приверженность демократическим принципам. Двусторонняя повестка продолжает расширяться и включает аспекты, имеющие решающее значение для устойчивости и стабильного развития Армении. Учитывая растущий характер и динамику двусторонних отношений, мы надеемся повысить статус нашего Стратегического диалога до Стратегического партнерства, что позволит еще больше усилить структурированный подход к нашему многоплановому сотрудничеству».
В течение года армяно-американское сотрудничество активно развивалось на различных уровнях и площадках, в том числе в формате двусторонних встреч министра Мирзояна и госсекретаря Блинкена», - говорится в заявлении МИД.