ԱԳ փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու Էստոնիայի որոշման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Էստոնիայի խորհրդարանի Էստոնիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Մատի Ռայդմայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարարի տեղակալը ողջունել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակության այցը Հայաստան, կարևորել միջխորհրդարանական երկխոսությունը և հույս հայտնել, որ Էստոնացի խորհրդականների այցը կնպաստի երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության ընդլայնմանը:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին, հայ-էստոնական երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:
Նշվում է, որ Պարույր Հովհաննիսյանն էստոնական կողմին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանության հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու Էստոնիայի կառավարության որոշման համար:

Замглавы МИД Армении поблагодарил Эстонию за решение предоставить Армении гуманитарную помощь
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 2 ноября принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Эстония-Армения парламента Эстонской Республики Мати Райдмой.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, заместитель министра приветствовал визит делегации группы дружбы Эстония-Армения, подчеркнул важность межпарламентского диалога и выразил надежду, что визит эстонских парламентариев будет способствовать расширению сотрудничества между парламентами двух стран.
На встрече были обсуждены ход осуществляемых в Армении демократических реформ, армяно-эстонская двусторонняя повестка дня, а также вопросы сотрудничества Армения-ЕС.
Паруйр Ованнисян представил эстонской стороне ситуацию, сложившуюся в результате насильственного переселения более 100 тысяч человек из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки. Заместитель министра выразил благодарность за решение правительства Эстонии оказать гуманитарную помощь.