Արարատ Միրզոյանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը քննարկել են ԼՂ-ում Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպում է ունեցելԵԱՀԿ գործող նախագահ,Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանդիպման առանցքում են եղել սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ի հայտ եկած անվտանգային և հումանիտար լրջագույն խնդիրները: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն, առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով, միջազգային կառույցների կողմից զսպիչ քայլերի բացակայությունն ընկալում է որպես ամենաթողություն և բացահայտ ուժի կիրառման միջոցով ձգտում հասնել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ համապատասխան մեխանիզմների հրատապ գործարկման կարևորությունը:

Armenia calls for urgent initiation of OSCE mechanisms to prevent ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh by Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on September 19 in New York met with Minister of Foreign Affairs of North Macedonia and OSCE Chairman-in-Office Bujar Osmani within the framework of the 78th session of the UN General Assembly.
The meeting focused on the grave security and humanitarian problems resulting from the ongoing Azerbaijani large-scale aggression against the people of Nagorno-Karabakh, the foreign ministry said in a readout.
“Minister Mirzoyan stated that Azerbaijan, guided by a sense of impunity, is perceiving the absence of restraining measures by international organizations as arbitrariness and is seeking to achieve ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh through the explicit use of force. Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the importance of urgently initiating the relevant mechanisms of the OSCE,” the foreign ministry said.