ՀՀ և Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 23-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին և առկա լրջագույն մարտահրավերներին։ Արարատ Միրզոյանն նշել է, որ ԼՂ 120 հազարանոց ժողովրդին սովահարության մատնելով և արժանապատիվ կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելով՝ Ադրբեջանը էթնիկ զտումների քաղաքականություն է իրականացնում:
«Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը, ինչպես նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիակատար ու անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Նախարար Միրզոյանն արդրադարձել է նաև հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ ընդգծելով Ադրբեջանի նման գործելակերպի բացարձակ անընդունելիությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների հասցեական ուղերձները՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է գործուն քայլերի կարևորությունը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիության ապահովման նպատակով:

YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. On August 23, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Jean Asselborn, Minister of Foreign Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg.
The interlocutors touched upon the deepening humanitarian crisis and the most serious challenges unfolded in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin corridor, the foreign ministry said in a readout.
Ararat Mirzoyan noted that by subjecting 120,000 people of Nagorno-Karabakh to starvation and creating conditions incompatible with a decent life, Azerbaijan is implementing a policy of ethnic cleansing.
The urgency of supplying food, medicine and other essential goods to Nagorno-Karabakh, as well as the need to ensure the full and uninterrupted functioning of the International Committee of the Red Cross, the only international humanitarian organization with access to Nagorno-Karabakh was emphasized. Minister Mirzoyan also touched upon the case of abduction by the border guard service of Azerbaijan of Vagif Khachatryan, who was being transported from Nagorno-Karabakh to Armenia for medical treatment on July 29, accompanied by the ICRC. He emphasized the absolute inadmissibility of such behavior of Azerbaijan.
Appreciating the targeted calls of international partners, Minister Mirzoyan emphasized the importance of effective steps to immediately lift the blockade of the Lachin corridor and ensure humanitarian access to Nagorno-Karabakh in accordance with the Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6.