ՀՀ և Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 23-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին և առկա լրջագույն մարտահրավերներին։ Արարատ Միրզոյանն նշել է, որ ԼՂ 120 հազարանոց ժողովրդին սովահարության մատնելով և արժանապատիվ կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելով՝ Ադրբեջանը էթնիկ զտումների քաղաքականություն է իրականացնում:
«Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը, ինչպես նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիակատար ու անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Նախարար Միրզոյանն արդրադարձել է նաև հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանային ծառայության կողմից առևանգման դեպքին՝ ընդգծելով Ադրբեջանի նման գործելակերպի բացարձակ անընդունելիությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների հասցեական ուղերձները՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է գործուն քայլերի կարևորությունը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիության ապահովման նպատակով:

Министры ИД РА и Люксембурга коснулись углубляющегося гуманитарного кризиса в НК
23 августа министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Жаном Ассельборном.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, собеседники затронули усугубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также существующие крайне серьезные вызовы. Арарат Мирзоян отметил, что, подвергая голоду 120-тысячное население Нагорного Карабаха и создавая условия, несовместимые с достойной жизнью, Азербайджан осуществляет политику этнической чистки.
«Была подчеркнута срочная необходимость поставок в Нагорный Карабах продовольствия, медикаментов и других товаров первой необходимости, а также полной и бесперебойной деятельности Международного Комитета Красного Креста - единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах. Министр Мирзоян также затронул похищение пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, который 29 июля в сопровождении МККК направлялся из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения. Глава МИД Армении подчеркнул абсолютную недопустимость подобного образа действия Азербайджана», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, высоко оценив адресные обращения международных партнеров, министр Мирзоян подчеркнул важность эффективных шагов, направленных на немедленное прекращение блокирования Лачинского коридора и обеспечение гуманитарного доступа в Нагорный Карабах в соответствии с решениями Международного Суда от 22 февраля и 6 июля.