Այժմ միջազգային ջանքերը համապատասխան գործիքներով պետք է ուղղվեն Լաչինի միջանցքի վերաբացմանը․ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ընդգծել է, որ, ի թիվս այլոց, Հայաստանը գնահատում է Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած թիրախային հայտարարությունները, որն ավելի ուժեղացավ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման և Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման խախտման արդյունքում։
«Այժմ միջազգային ջանքերը համապատասխան գործիքներով պետք է ուղղվեն Լաչինի միջանցքի վերաբացմանը»,- X-ի (նախկինում՝ Twitter) իր միկրոբլոգում գրել է ԱԳՆ խոսնակը՝ տեղադրելով եվրոպական տարբեր կառույցների հայտարարությունների հատվածներ։
Ադրբեջանն անցած տարվա դեկտեմբերից արգելափակել է Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Սկզբնական շրջանում միջանցքն արգելափակել էին այսպես կոչված բնապահպաններ՝ բնապահպանական կեղծ հիմնավորումներով և պահանջներով, իսկ միջանցքի երթուղին փոխելուց հետո Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ տեղադրեց միջանցքում՝ խոչընդոտներ հարուցելով ազատ տեղաշարժի համար։ Սկզբնական շրջանում միջանցքով որոշակի տեղաշարժ, այնուամենայնիվ կար, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ սահմանափակ քանակով մարդասիրական բեռ մտնում էր Լեռնային Ղարաբաղ, նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով բուժման կարիք ունեցող անձինք տեղափոխվում էին Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ։ Հունիսի 15-ից Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը։ Հունիսի 15-ից ոչ մի կիլոգրամ սնունդ Արցախ չի մտել։
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 26-ին հումանիտար օգնություն է ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ 21 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Հայաստանը խնդրել է, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Բեռնատարներով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկվում մակարոնեղեն, շաքարավազ, բուսական յուղ, կաթի փոշի, աղ, մանկական կեր, դեղորայք: Ադրբեջանը մինչ այս պահը խոչընդոտում է մարդասիրական օգնությամբ բեռնատարների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։

Международные усилия следует соответствующими инструментаминаправить на открытие Лачина: спикер МИД РА
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян подчеркнула, что, среди прочего, Армения высоко оценивает целевые заявления, принятые Европарламентом, еще более усилившиеся в результате блокады Нагорного Карабаха и нарушения Азербайджаном решения Международного суда.
«Теперь международные усилия с соответствующими инструментами должны быть направлены на открытие Лачинского коридора», — написал представитель МИД в своем микроблоге в X (ранее Twitter), опубликовав выдержки из заявлений различных европейских структур.
С декабря прошлого года Азербайджан перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, Лачинский коридор. Первоначально так называемые экологи заблокировали коридор ложными экологическими обоснованиями и требованиями, а после изменения маршрута коридора Азербайджан установил в коридоре незаконный блокпост, создав препятствия для свободного передвижения.Первоначально по коридору еще было некоторое движение, в Нагорный Карабах при посредничестве российских миротворческих войск, а также через Международный комитет Красного Креста поступало ограниченное количество гуманитарных грузов. С 15 июня Азербайджан перекрыл Лачинский коридорполностью. С 15 июня в Арцах не поступило ни одного килограмма продуктов.
26 июля правительство Армении отправило в Нагорный Карабах гуманитарную помощь на 21 грузовике. Гуманитарная помощь прибыла на въезд в Лачинский коридор 26 июля.Армения обратилась к представителям российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, с просьбой принять груз и переправить его в Нагорный Карабах. Макаронные изделия, сахар, растительное масло, сухое молоко, соль, детское питание, лекарства отправляются из Армении в Нагорный Карабах автомобильным транспортом. До сих пор Азербайджан блокировал въезд грузовиков с гуманитарной помощью в Нагорный Карабах.