Նոր Սահմանադրության մեջ Անկախության հռչակագրին հղում չպետք է լինի. Փաշինյանը պարզաբանեց իր դիրքորոշումը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Հայաստանում նոր Սահմանադրություն ընդունելու անհրաժեշտության մասին՝ վստահեցնելով, որ դա բացառապես ներհայաստանյան օրակարգ է և հերքելով ընդդիմադիր որոշ շրջանակների պնդումները, թե Հայաստանում նոր Սահմանադրություն ընդունելու օրակարգը պարտադրվում է Ադրբեջանի կողմից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին խոսել է Ազգային ժողովում՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության 2026-2031 թվականների գործունեության ծրագիրը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են միմյանց միջև խաղաղության համաձայնագիրը, որը մինչ այդ համաձայնեցրել էին։ Ադրբեջանը, սակայն, հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայանգիրը կստորագրի այն ժամանակ, երբ Հայաստանը կփոխի իր Սահմանադրությունը։ Ադրբեջանական կողմը պնդում է, թե «Հայաստանի Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջ կա Ադրբեջանի նկատմամբ»՝ նկատի ունենալով Սահմանադրության նախաբանում հղումը Հայաստանի Անկախության հռչակագրին։ Հայկական կողմը իր հերթին բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունը որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ չի պարունակում։ Նման արձանագրում արել է նաև Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը։
Փաշինյանն Ազգայնին ժողովում ունեցած ելույթում շեշտել է, որ նոր Սահմանադրության ընդունումն անհրաժեշտ է առաջին հերթին դատական համակարգում բարեփոխումների իրականացման համար, քանի որ գործող դատական համակարգը օրգանական կապ չունի իշխանության հիմնական աղբյուրի՝ ժողովրդի հետ, իսկ այդ խնդրի լուծումը հնարավոր է միայն նոր Սահմանադրություն ընդունելու ճանապարհով։
«Հայաստանի դատական համակարգը մեծապես շարունակում է մնալ հիմնականում վերնախավերի և հիմնականում նախկին վերնախավերի շահերի ու հետաքրքրությունների պաշտպան։ Սրա պատճառը ոչ միայն այն է, որ դատական համակարգում լայնորեն գործում են նախկին վերնախավերի ընտանեկան կապերը, այստեղ մենք  ունենք նաև ինստիտուցիոնալ խնդիր։ Հայաստանի դատական համակարգը կաստայացված է և չունի լիարժեք օրգանական կապ իշխանության միակ աղբյուրի և կրողի՝ ժողովրդի հետ։ Հայաստանում իշխանության միակ աղբյուրը ժողովուրդն է, բայց գործում են դատական իշխանության գեներացման համակարգեր, որոնք ժողովրդից այնքան են հեռացված, որ, ըստ էության, նրա հետ ոչ մի կապ չունեն։ Հարցեր է հարուցում, մասնավորապես, դատավորների կողմից Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ ընտրելու կարգավորումը, որովհետև պարզ հարց է ծագում՝ իսկ ումի՞ց է բխում բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ընտրելու դատավորների այդ իշխանությունը։ Հայաստանում որևէ իշխանություն կարող է բխել միայն ժողովրդից, և այն իշխանությունը, որը ժողովրդից չի բխում, առնվազն հարցեր է առաջացնում։
Այս տարօրինակ կառուցակարգը մինչև օրս գործում է մի պարզ պատճառով, այն գտնվում է սահմանադրական պաշտպանության ներքո, և դատական համակարգում նույնպես իշխանության լիարժեք լեգիտիմություն հաստատելու միայն մեկ ճանապարհ կա՝ նոր Սահմանադրության ընդունումը, որով անհրաժեշտ է լուծել նաև երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի ներդրման հարցը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս փոփոխությունների արդյունքում կոռումպացված շրջանակների՝ արդարությունից և արդարադատությունից խուսափելու հնարավորություններն էականորեն կկրճատվեն։
Նրա գնահատմամբ՝ սա է պատճառը, որ այդ նույն շրջանակները ջանք ու եռանդ չեն խնայում նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը դեմոնիզացնելու, այն որպես ադրբեջանական օրակարգը ներկայացնելու համար։
«Նախ պետք է արձանագրեմ, որ նոր Սահմանադրության օրակարգը մաքուր հայաստանյան օրակարգ է, ոչ միայն այն պատճառով, որ դեռևս 2020 թվականի փետրվարին մենք որդեգրել ենք այդ օրակարգը և հայտարարել դրա մասին, այլև հիմա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, քվեարկելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին, քվեարկել են նաև այդ օրակարգի օգտին, որովհետև նոր Սահմանադրության ընդունումը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի կարևորագույն դրույթներից մեկն է՝ այն հիմնավորմամբ, որ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը իրավունք ունի ի վերջո  իր լեգիտիմ և ազատ կամարտահայտմամբ ընդունված Սահմանադրությունն ունենալ և ազատ կամարտահայտմամբ իր համար սահմանել իրավակարգ և ապրելու կանոններ»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է՝ մյուս կողմից հնարավոր չէ ժխտել, որ Ադրբեջանը շատ ակտիվ արծարծում և նույնիսկ գործիքայնացնում է սահմանադրական բարեփոխումների թեման, ինչը հանրահայտ փաստ է.
«Բայց եթե սա նշանակում է, որ նոր Սահմանադրության հարցն ադրբեջանական օրակարգ է, ինչպես պնդում են որոշ ընդդիմադիր շրջանակներ, եկեք հետ գնանք և նայենք Երրորդ Հանրապետության պատմությանը։ Այդ նույն տրամաբանությամբ 1994 թվականից միայն Ադրբեջանն է շարունակաբար արծարծել 7 շրջանների վերադարձի թեման։ Այսինքն՝ Հայաստանում ոչ մի նախաձեռնություն դրա հետ կապված չի եղել։ Եվ ինչպես Ղարաբաղի հարցի կարգավորման բանակցային հրապարակված թղթերն են վկայում, Հայաստանի բոլոր նախկին իշխանությունները, այն է՝ գործող երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների քաղաքական կամ առաջնորդները, ներկայացուցիչները կամ պաշտպանները, այդ խնդրով ակտիվ բանակցություններ են վարել։ Բա ինչո՞ւ են բանակցել, բա ինչո՞ւ են 24 տարի Հայաստանը պահել ադրբեջանական օրակարգի մեջ, ինչո՞ւ են առաջնորդվել ադրբեջանական օրակարգով, միթե այն պատճառով, որ ղեկավարվել են Ադրբեջանի կողմից կամ եղել են Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, մանավանդ, որ նրանց մի մասը ծնվել և մեծացել են Ադրբեջանում։ Այս բնորոշումնեն անում եմ ցույց տալու համար, թե մեր մի խումբ ընդդիմադիրների տրամաբանությունը ինչ անհեթեթ հետևությունների կարող է հանգեցնել»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը։
Նա հստակեցրել է, որ նոր Սահմանադրության տեքստը կհրապարակեն առաջիկա ամիսների ընթացքում.
«Ինչպես արդեն ասել եմ, 1990  թվականի Անկախության հռչակագրին նոր Սահմանադրության մեջ հղում չպետք է լինի։ Ինչո՞ւ։ Մի պարզ պատճառով՝ մենք հայտարարել ենք Ղարաբաղի շարժումը չշարունակելու, ավարտելու անհրաժեշտության և որոշման մասին, կայացրել ենք այդ որոշումը, և ժողովուրդն այդ որոշումը հաստատել է։  Նոր Սահմանադրության մեջ հղում անել Անկախության հնռչակագրին, կնշանակի շարունակել Ղարաբաղի շարժումը, կնշանակի վերադառնալ կոնֆլիկտի տրամաբանությանը, իսկ սա անել չենք կարող, առավելևս 2026 թվականի համապետական ընտրություններից հետո, որտեղ մեր ժողովուրդը քվեարկել է խաղաղության օգտին, և խաղաղության օրակարգն այժմ այլևս համապետական օրակարգ է։ Ըստ այդմ, Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության պահպանումը, ամրապնդումը և ինստիտուցիոնալացումը Կառավարության համար առաջնային օրակարգ է»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Новая Конституция Армении не должна содержать ссылки на Декларацию независимости - Пашинян уточнил свою позицию
Премьер-министр Республики Армении Никол Пашинян В Национальном Собрании говорил о необходимости принятия новой Конституции в Армении, заверяя, что это исключительно внутренняя повестка, и опровергая утверждения некоторых оппозиционных кругов о том, что повестка принятия новой Конституции в Армении навязывается Азербайджаном.
По сообщению Арменпресс, Никол Пашинян говорил об этом в НС, представляя Программу деятельности правительства РА на 2026-2031 годы.
Напомним, что 8 августа 2025 года Армения и Азербайджан парафировали в Вашингтоне мирное соглашение, которое ранее согласовали. Однако Азербайджан заявил, что подпишет мирное соглашение после того, как Армения внесет поправки в свою Конституцию. Азербайджанская сторона утверждает, что «Конституция Армении содержит территориальные претензии к Азербайджану», имея в виду ссылку на Декларацию независимости Армении в преамбуле Конституции. Армянская сторона, в свою очередь, неоднократно заявляла, что Конституция РА не содержит территориальных претензий ни к одной стране. Конституционный суд Армении также сделал аналогичное заявление.
Пашинян в своем выступлении в НС подчеркнул, что принятие новой Конституции необходимо, прежде всего, для проведения реформ в судебной системе, поскольку нынешняя судебная система не имеет органической связи с главным источником власти – народом, и решение этой проблемы возможно только путем принятия новой Конституции.
"Судебная система Армении продолжает во многом защищать интересы элит и в основном бывших элит. Причина этого не только в том, что в судебной системе широко действуют родственные связи бывших элит, здесь мы имеем еще и институциональную проблему. Судебная система Армении кастовая и не имеет полноценной органической связи с народом, единственным источником и носителем власти. Единственным источником власти в Армении является народ, но существуют настолько далекие от народа системы генерации судебной власти, что, по сути, они не имеют к народу никакого отношения. В частности, вопросы вызывает регламентация избрания судей членами Высшего судебного совета, потому что возникает простой вопрос: от кого исходит власть судей по избранию высокопоставленных чиновников? Любое правительство в Армении может исходить только от народа, а правительство, которое не исходит от народа, как минимум вызывает вопросы.
Эта странная структура до сих пор работает по простой причине: она находится под конституционной защитой, и существует лишь один способ обеспечить полную легитимность власти в рамках судебной системы — принятие новой Конституции, которая также должна решить вопрос о введении суда присяжных», — отметил премьер-министр Армении.
По мнению премьер-министра, в результате этих изменений возможности коррумпированных кругов уйти от правосудия значительно сократятся.
По его словам, именно поэтому те же круги не жалеют сил и энергии для того, чтобы демонизировать повестку принятия новой Конституции, представить ее как азербайджанскую.
«Прежде всего, должен констатировать, что повестка новой Конституции является чисто армянской повесткой, не только потому, что мы эту повестку приняли и объявили о ней еще в феврале 2020 года, но и сейчас граждане Республики Армения, голосуя за партию «Гражданский договор», проголосовали и за эту повестку, потому что принятие новой Конституции является одним из важнейших положений предвыборной программы партии «Гражданский договор», на том основании, что народ Республики Армения Армения имеет право в конечном счете иметь легитимную и свободно принятую Конституцию и по свободной воле устанавливать для себя правовую систему и правила жизни", - сказал Пашинян.
С другой стороны, добавил он, нельзя отрицать, что в Азербайджане очень активно обсуждают и даже инструментализируют тему конституционных реформ, что является общеизвестным фактом.
«Но если это означает, что вопрос о новой Конституции — это азербайджанская повестка, как утверждают некоторые оппозиционные круги, давайте вернемся к истории Третьей Республики. По той же логике, с 1994 года только Азербайджан постоянно поднимал тему возвращения 7 регионов. Иными словами, в Армении не было никакой инициативы, связанной с этим. И, как свидетельствуют опубликованные документы о переговорах по урегулированию карабахского вопроса, все прежние власти Армении, то есть политические лидеры, представители или сторонники двух нынешних оппозиционных фракций, активно вели переговоры по этому вопросу. Зачем они вели переговоры, зачем они держали Армению в азербайджанской повестке 24 года, зачем они руководствовались азербайджанской повесткой , потому что ими руководил Азербайджан или потому что они были представителями Азербайджана, тем более что некоторые из них родились и выросли в Азербайджане? Я делаю это описание, чтобы показать, к каким абсурдным выводам может привести логика группы наших оппозиционеров», — подчеркнул премьер-министр Армении.
Он уточнил, что текст новой Конституции будет опубликован в ближайшие месяцы. «Как я уже говорил, в новой Конституции не должно быть никаких ссылок на Декларацию независимости 1990 года. Почему? По простой причине: мы объявили о необходимости и решении не продолжать карабахское движение, прекратить его, мы приняли это решение, и народ одобрил это решение. Ссылка на Декларацию независимости в новой Конституции означала бы продолжение карабахского движения, означала бы возвращение к логике конфликта, а мы не можем этого допустить, особенно после национальных выборов 2026 года, на которых наш народ проголосовал за мир, и мирная повестка теперь является национальной повесткой. Соответственно, сохранение, укрепление и институционализация мира, установленного с Азербайджаном, является приоритетной задачей для правительства», — отметил Никол Пашинян.