Իրանի հարավ-արևելքում ավելի քան հազար մարդ է տուժել ավազամրրիկներից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հարավ-արևելյան Սիստան և Բելուջիստանի նահանգում ավելի քան 1000 մարդ է տուժել է ավազամրրիկներից։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից։
«120-օրյա քամիների նոր ալիքը պատել է Սիստանի տարածաշրջանը, ներառյալ՝ նահանգի հյուսիսի հինգ մարզերը՝ Զաբոլը, Զահակը, Համունը, Հիրմանդը և Նիմրուզը: Հուլիսի 2-ից մինչ օրս տարածաշրջանի բժշկական կենտրոններ դիմած մարդկանց ընդհանուր թիվը կազմել է 1010», - հայտնել է նահանգի ճգնաժամային վարչության գլխավոր տնօրեն Մաջիդ Մոհեբին։
162 տուժած հոսպիտալացվել է, մնացածը ամբուլատոր բուժում են անցել։ Բժշկական օգնության դիմողները գանգատվել են շնչառության, աչքերի և սրտի հետ կապված խնդիրներից:
Տարածաշրջանում աշխատում են Կարմիր մահիկի աշխատակիցները, որոնք մոտ 3800 դիմակ են բաժանել Սիստան և Բելուջիստանի բնակիչներին:

На юго-востоке Ирана от песчаных бурь пострадали более тысячи человек
В провинциях Систан и Белуджистан на юго-востоке Ирана от песчаных бурь пострадали более тысячи человек. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
«Новая волна 120-дневных ветров охватила регион Систан, включая пять областей на севере провинции: Заболь, Захак, Хамун, Хирманд и Нимруз. С 2 июля и до настоящего времени общее число пациентов, обратившихся в региональные медицинские центры, составило 1 010 человек», - сообщил генеральный директор Государственного департамента кризисного управления Маджид Мохеби.
Госпитализированы 162 пострадавших, остальные прошли амбулаторное лечение. Те, кто обращался за медицинской помощью, жаловались на проблемы с дыханием, глазами и сердцем.
В этом регионе работают сотрудники Красного Полумесяца, они раздали жителям Систана и Белуджистана около 3800 защитных масок.